10 yiyecek

Gündem

Tükettiğimiz besinler, yalnızca kilogram alıp vermemizi sağlamıyor. Gün içerisinde yediğimiz besinler beyin sağlığımızı da ciddi anlamda etkiliyor. Peki hangi yiyecekler beyne zarar veriyor? İşte beyin sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler…

1. ŞEKER VE ŞEKER ÜRÜNLERİ Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik sorunlara sebebiyet verir. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir. Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu nedenle şekerden uzak durmak gerekir.

3. FAST FOOD Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da de-pr-esyon ve anksiyete problemlerina yol açmaktadır.

Fast food ürünlerinin içerisindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı ispatlanmıştır.
4. KIZARMIŞ YİYECEKLER Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar.

Kızarmış ya da işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. Bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. Doğadaki en toksik ve teh-likeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.
5. İŞLENMİŞ VEYA ÖNCEDEN PİŞİRİLMİŞ GIDALAR

Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur. 6. ÇOK TUZLU GIDALAR

Tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. Bilinmeyen şey ise tuzun içerisindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.

7. İŞLENMİŞ PROTEİNLER Proteinler kas yapıcıdır. Et ise en yüksek kaliteli ve en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır.

Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.

8. TRANS YAĞLAR Kesinlikle her çeşit trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar pek çok ciddi soruna yol açar. K-alp problemleri, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir.

Az bilinen ise beyne de bir hayli zarar verdiğidir. Refleksleri ö-ld-ürür, beyin işlevinin niteliğini düşürür. Ayrıca f-elç ri-skini de maksimum düzeye çıkartır. Alz-heimer benzeri etkileri de uzun sürede ortaya çıkar.
9. Nİ-K-OTİN Nikotinin za-rarları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince… Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller. K-an gitmezse oksijen de gitmez. Bu da beyninizin a-ğır a-ğır ö-l-me-sine yol açar.

10. YAPAY TATLANDIRICILAR İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir