25 gündür

Gündem

Savunma sanayii alanında ürettiği yerli ve milli cihazlarıyla tanınan Gaziantepli kaşif Müslüm İncedal, 25 gündür koronavirüsle verdiği mücadeleyi kaybetti.

Gaziantep’te evinin bir katında ürettiği yerli ve milli cihazlarla savunma sanayi şirketlerine tek başına kafa tutan kaşif Şeyh Müslüm İncedal, hayatını kaybetti.

Yüzde 100 yerli ve milli imkanlarla ürettiği hava radar sistemi Video Optik Radar’la (VİDAR) ses getiren kaşif İncedal, lazer optik sistemle çalışan çok sayıda teknik istihbarat cihazı üretti. Cihazlarıyla TEİ, Aselsan ve Havelsan gibi savunma sanayii şirketlerinin radarına giren İncedal’ın ürettiği cihazlar, TSK’nın düzenlediği çok sayıda askeri operasyonda kullanıldı.

Cihazları Pakistan, Hindistan, Çin ve İsrail gibi dış ülkelerden de talep gören İncedal, son olarak ürettiği Damar Görüntüleme Cihazını Sağlık Bakanlığına hibe etmek istiyordu.Geçtiğimiz yıl düzenlenen Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO) düzenlediği “Gaziantep’in Yıldızları” ödül töreninde Dijital Dönüşüm Kategorisinde ödüle layık görülen kaşif Müslüm İncedal, Gaziantep Genç İş Adamları Derneği (GAGİAD) tarafından da “Yaşadığı Toplum İçin Fark Oluşturan Girişimci” ödülüyle ödüllendirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.