25 yıl kaldı

İlginç & Yaşam

Yıllar önce yaşamış Blanche Monnier’in yaşamından inanmak istemeyeceğiniz tüyler ü-rperten hikayesi. 19. Yüzyılda dönemin soylu ailelerinden Monnier ailesinin kızı olan Blanche Monnier 1 Mart 1849’da doğmuştu.

Büyüyerek genç kız olan Blanche Monnier güzelliğiyle dünyalara destan olurken 25 yaşındayken bir avukata gönlünü kaptırmıştı. Ailesine göre avukat ‘alt sınıf’ olarak tabir edilen sınıfta idi.

Blanche’den yaşça büyük olan avukat, başarılı da olmadığı için maddi durumu iyi değildi. Kızın ailesi parasız bir avukatla evlenemeyeceğini savunuyordu. Gayet masumane gibi görünen hikayeyi okumaya edin. Sizde çok şaşıracaksınız.

Ailesine karşı çıkan Blanche Monnier‘ın annesi Louise, kızıyla baş edemeyeceğini düşünülerek kızını bir odaya hapsetti.

Odaya kapattıkları kızlarının kaybolmuş olduğunu söylediler. Annesi Loiuse ve erkek kardeşi Marcel yalandan da olsa yas tutarak normal hayatlarına devam ettiler.

1901 yılında Paris Başsavcılığına gelen bir mektupta yazanlar p-olis ve savcılığı harakete geçirdi. Mektupta yazanlar şu şekilde idi;

“Sayın ba-şsavcım, sizi fevkalade ciddi bir vakıa hakkında bilgilendirmenin onurunu taşıyorum. Madam Monnier‘ın evinde kilitli bir kadın hakkında konuşuyorum, neredeyse açlıktan ö-l-ecek, son yirmi beş yıldır kendi pisliğinde, çürümüş çöplerin içinde yaşıyor.”

Okudukları karşısında şok olan p-olis ve savcı mektupta yazan ailenin aristokrat bir aileden geldiğini ve kendi cemiyetleri tarafından sevildiğini biliyordu.

Yapılan ihbarla harekete geçen polis Monnierlerin evinin üst katında gizli bir oda buldu. Zavallı Blanche de odadaydı.

İşin enteresan tarafı da maddi durumu iyi olmayan bir avukatla evlenmesine izin verilmeyen kız, ailesi tarafından güneş almayan, dışkı ve yiyecek çöpleriyle dolu bir odada 25 yıl boyunca tutulmuştu.

Yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak adeta bir deri bir kemik kalan Blanche, hastaneye kaldırıldı. Blanche; yıkanmaktan ve yeniden gün ışığı görmekten dolayı oldukça mutlu olduğunu gören hemşireler onun nazik ve mutlu olduğunu belirttiler.

Olayın ardından kızın annesi Louise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Cezaevine girdiği aynı ay k-alp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Erkek kardeşi Marcel Monnier’de mahkemeye çıktı ancak zi-hinsel olarak yetersiz kabul edildiği için beraat etti.

Ailesinin sırf maddi durumu iyi değil diye evlendirmek istememesinden dolayı geç kız 25 yıl güneş ışığı almayan bir odada tek başına tutulmuş. Akıl alır gibi değil. Olay sonrası Monnier‘e anoreksiya nevroza, şiz-ofreni, teşhircilik ve coprophilia gibi teşhisler konuldu.

25 yıl es-aret sonrası tekrar hayata ba-ğlanamayan Blache Monnier, 1913 yılında senatoryumda hayatını kaybetti. Bu arada aşık olduğu ve maddi durumu iyi değil diye evlenmesine izin verilmeyen avukat ise 1885’te vefat etmiş.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.