81 Ile

Gündem

81 ile genelge gönderildi, yeni karar! 3 Eylül’de açılıyor
KYK, s’algında mecburi izolasyon için kullanılan yurtların bakım ve tamir yapılması nedeniyle 31 Temmuz’a kadar tahliye edilmesini istedi. Yurtların, 3 Eylül’den itibaren açılması “Zorunlu karantina bitiyor mu?” sorusunu akıllara getirdi.

K’ovid-19 vaka sayısının tekrar yükselişe geçmesiyle beraber Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı şekilde okullarda eğitimin 6 Eylül’de yüz yüze başlayıp başlayamayacağı tartışılırken, 13 Eylül’de açılması planlanan üniversitelerde yüz yüze eğitim tarafında bir adım daha atıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK), 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, yurtların 3 Eylül’den itibaren üniversitelilerin hizmetine açılacağını belirterek, salgında izolasyon amacıyla kullanılan bakanlık yurtlarının en geç 31 Temmuz’a kadar tahliye edilmesini istedi. Genelge, “31 Temmuz itibarıyla mecburi karantina programı bitiyor mu?” sorusunu gündeme getirdi.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Recep Ali Er imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, “İzolasyon amacıyla kullanılan yurtlarımızın öğrenci hizmetine hazır duruma getirilebilmesi için yapılacak olan bakım, tamir, donatım, temizlik ve benzeri işler nedeniyle en geç 31 Temmuz 2021 tarihine kadar tahliye edilmesinin sağlanması konusunda gereğini rica ederim” denildi.

143 BİN KİŞİ KALDI İzolasyon yurdu olarak kullanıldığı tarihten bu yana 143 bin 289 kişinin yurtlarda barındığının kaydedildiği genelgede, 13 Temmuz 2021 itibarıyla 58 ilde tespit edilen 64 yurtta, 142 kişinin Sağlık Bakanlığı personeli, 28 kişinin sosyal izolasyon ve gözlem merkezinde tedavi gören vatandaşlar, 922 kişinin mecburi izolasyon altına alınan vatandaşlar olmak üzere toplam bin 92 kişinin barındırılmaya devam edildiği bilgisine yer verildi.

“ÖNLEM ALINDI MI?” Karantinaya girmesi gerektiği halde, karantina kurallarına uymayan kişilerin aşağı yukarı bir senedir yurtlarda mecburi izolasyona alındığını hatırlatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, mecburi izolasyon programının nasıl yürütüleceğinin belirsiz olduğunu savundu. Karantina kurallarını ihlal eden kişilerin topluma karışmasının engellenmesi gerekliliğini ifade eden Emir, “Sağlık Bakanlığı’nın, yurtların tahliye edilecek olmasından haberi var mı? Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları bu hususta bir tedbir aldı mı? Delta varyantı hızla yayılmaya devam eder iken ve toplumsal bağışıklığın önünde ciddi bir engel oluştururken mecburi karantina programına nasıl devam edilecek? Her iki bakanlığın da bu soruların yanıtını açıklamaları gerekiyor” dedi.

İLK ADIM AŞILAMAYDI Normalleşme takvimine göre üniversitelerin 2021-2022 akademik senesi 13 Eylül itibarıyla başlayacak.

YÖK de Sağlık Bakanlığı’na yazı göndererek, yüz yüze eğitimin uygulanabilmesi için üniversitelerdeki akademik, idari personel ile örgün öğretimdeki öğrencilerin eylüle kadar aşılanmalarının tamamlanmasını istemişti.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da üniversite öğrencileri için aşılamanın 13 Eylül’e kadar tamamlanmasının planlandığını açıklamıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.