Açıklama geldi

Magazin

Yunanistanlı söz yazarı, besteci ve siyasetçi Mikis Theodorakis 96 yaşında h-ayatını k-aybetti. Theodorakis tüm dünyada müzisyen, yazar ve siyasi kimliğiyle tanınıyordu. Sağlık sorunları nedeniyle son yıllarda defalarca h-astaneye kaldırılan ve 2019 yılında kalp pili için a-meliyat geçiren söz yazarı, usta besteci ve siyasetçi Mikis Theodorakis 96 yaşında y-aşamını y-itirdi.

ZÜLFÜ LİVANELİ: A-CISI ÇOK DERİN

Zülfü Livaneli de kendisiyle konserler veren, çalışmalar yapan usta besteci için “A-cısı çok derin” mesajını paylaştı. Livaneli, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“1983’te Atina’daki bir konserime gelip o iri gövdesiyle bir f-ırtına gibi soyunma odama dalmasından bu yana neler geçti neler? 1986’da ‘Güneş Topla Benim İçin’ albümünün Altın Plak töreni dolayısıyla ilk kez İstanbul’a gelişi, o günün akşamı Sarıyer’de Urcan lokantasında balık yer rakı içerken Türkiye Yunanistan Dostluk Derneği’ni kurmaya karar verişimiz, yüzlerce konser, Efes’te Hacidakis, Theodorakis ve otuz bin izleyiciyle yaşadığımız unutulmaz gece, yolculuklar, tatiller, hastalıklar… Hepsi birer birer aklımdan geçiyor.

Bunları Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörü Kadri Özçaldıran’ın 2009 yılında onun için düzenlenen fahri doktora töreninde yaptığı konuşmada da söylediği gibi ‘Daha lise ve üniversite yıllarında ülkesini işgal eden İtalyanlarla, sonra N-zilerle, daha sonra İngilizlerle, iç s-vaşta kendi kardeşleriyle, daha sonra 40’lı yaşlarında Albaylar Cuntası ile savaşan, daha sonra da dünyanın neresinde bir baskı, bir insan hakları ihlali olduğunu düşünürse tavır almaktan geri durmayan, kısacası, yaşam boyu, her çeşit baskıya ve kendisine karşı s-vaşan…

Tarifsiz i-kencelere m-aruz kalan, s-rgünlere gönderilen, arkadaşlarını i-kence masalarında, i-am m-ngalarının önünde yitiren…’ ‘Konserleriyle, demeçleriyle, duruşuyla milyonlarca insanın gözünde bir ‘demokrasi ve özgürlük kahramanı’olan, II. Dünya S-vaşı, Yunan İç Sa”-vaşı ve Albaylar Cuntası sırasında şarkıları direnişin marşları haline gelen…’ ‘Sürgünden kurtulması için D. Şostakoviç, A. Miller, L. Bernstein gibi isimlerin uluslararası dayanışma komitesi kurduğu…’ ‘Ulusunun d-şman olarak algıladığını dost bilen, Türk-Yunan dostluğunun gelişmesi için 20 yıldır çaba gösteren…’ kısacası insan ruhunun, a-cılardan, s-vaşlardan, s-rgünlerden, aşktan ve i-hanetten süzülmüş en has halini temsil eden, hayatta ve sanatta en büyük dostlarımdan birini Mikis Theodorakis’i kaybettim. A-cısı çok derin. #MikisTheodorakis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.