Ağız Kokusu

Sağlık

Ağız Kokusu ve Diş Ağrısından Kurtulmanın Doğal Yolu Yapılan çalışmalar dil temizlemenin, ağız kokusuna, paslı bir dile, plak oluşumuna ve diğer ağız sağlığı koşullarına yol açabilecek istenmeyen ağız bakterilerini azaltabileceğini göstermektedir. Peki dilinizi nasıl temizleyeceksiniz? İşte ayrıntılar…

Dişlerimizi düzenli olarak fırçalıyoruz ancak dil temizlemeyi çoğunlukla ihmal ediyoruz. Ancak dil temizlenmediği zaman çok sayıda bakteri oluşmasına neden olabilir ağız kokusu, diş çürükleri gibi problemlere yol açabiliriz. İşe dilinizi incelemekle başlayın ve sizin için bir araya getirdiğimiz önerileri uygulamaya başlayın. Öncelikle dilinizi inceleyin.

Dil temizliği kötü nefesle sa-vaşır, tat alma duyunuzu geliştirir ve gülümserken iyi bir estetik görünüm elde edersiniz. Bir dil kazıyıcı edinin. Dil sıyırıcıları veya temizleyicileri eczanede bulabilirsiniz. Dil kazıyıcı, plastik veya metalden yapılmış küçük bir alet olup, dilden kir ve plakları nazikçe temizler. Dil kazıyıcıyı kullanmak için, kenarını dilinizin arkasına doğru yerleştirin ve hafifçe öne doğru çekin. Ağzınızı çalkalayın. Gargara kullanın ve kalan kalıntıları yıkamak ve nefesinizi ferahlatmak için iyice durulayın. Florür ve alkol içeren bir antimikrobiyal gargara kullanmaya özen gösterin. 30 saniye gargara yapın. Dilinizin iyice durulandığından emin olmak için sıvıları biraz ağzınızda döndürmeyi deneyin. Alkol bazlı gargaralar ağzınızı kurutabilir.

ALTERNATİF YÖNTEMLERİ DE DENEYEBİLİRSİNİZ Dil kazıyıcı yöntemi işe yaramazsa, dilin yüzeyini temizlemek için diş ipi kullanabilirsiniz. Temiz bir bezle de temizleyebilirsiniz. Yumuşak, temiz bir bezi ılık suyla ıslatın. Bezi parmağınızın etrafına sarın ve kalıntıları çıkarmak hafifçe ovalayın. Kötü nefesi önleyin. Dil üzerinde yaşayan bakteriler, uçucu sülfür bileşikleri üreten ve kötü nefesle sonuçlanan kimyasal bir reaksiyona neden olur?

Dil fırçalama ayrıca sarımsak ve soğan gibi kokulu yiyeceklerin izlerini de kaldırabilir, bu da nefesinizi iyileştirebilir. Renk bozulmasını önleyin. Bazı gıdalar ve sağlık koşulları, dilin yüzeyinde farklı renkler oluşturabilir. Pamukçuk veya frengi gibi bazı hastalıklar dil üzerinde bakteri veya mantar oluşmasına neden olabilir

MUTLAKA DOKTORA GÖRÜNÜN Dilinizin bir hastalıktan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, mutlaka doktor görünmelisiniz. Bazı hastalıkların yanı sıra antibiyotikler veya dilde mayanın birikmesiyle kıllı dil meydana gelebilir. Durum ciddi değildir bir diş fırçası veya bez ile fırçalanabilir, ancak doktorunuzun sebebini belirlemesi daha iyi olacaktır. Yetersiz ağız hijyeni, sigara kullanımı, al-kol, steroid ilacı kullanımı, çok kahve veya çay içmek, yetersiz su içmek, yeterince tükürük üretememek, yüksek ateşli hastalıklar geçirmek kıllı dil oluşumuna neden olabilir. Sonuna kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim, dilerim Aileniz ve Siz uzun ve sağlıklı bir ömür geçirirsiniz. Bu yazıyı beğenirseniz daha fazla insanın faydalanmasını sağlarsınız.

Düzgün bir yüzey olmadığını yüzeyindeki çatlakları göreceksiniz. Bu çatlaklar birçok bakteri barındırabilir. Ağzımızdaki bakterilerin yarısı dilimizde yaşıyor. Diliniz pembe olmalı. Dilinizin görünüşündeki değişikliklerle ilgili güçlü endişe, dil ağrısı, dil üzerinde beyaz lekeler ve soyulmalar yaşıyorsanız mutlaka bir ağız sağlığı uzmanına görünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.