Altın, dolar ve Bitcoin’i olanlar dikkat!

Gündem

Altın, dolar ve petrol fiyatları ile ilgili son dakika verileri takip edilmeye başlandı. Rusya’nın Ukrayna’ya operasyon başlatmasının ardından ons altın 14 ayın en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL kuru 14,65 lirayı geçti, gram altın ise 920 liraya dayandı. Brent petrol ise 105 doları geçti. 24 Şubat Perşembe günü, “Altın fiyatları bugün ne kadar, kaç TL? Dolar kaç TL?” sorularını araştırılırken, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten yatırımcılara uyarı son dakika uyarısı geldi…

Son dakika: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel as-keri o-perasyon başlattıklarını açıklamasının ardından altın, dolar, petrol fiyatlarında hareketlilik hızlandı. Borsa İstanbul’da değer kaybı yüzde 9’a yaklaştı. Dolar 14,50 liranın üzerini görerek 14,65’e yükseldi. Ons altın 14 ayın zirvesine çıkarken, gram altın yüzde 8 değer kazanarak 920 liraya dayandı. Petrol fiyatları 2014 yılından bu yana ilk kez 105 doların üzerine çıktı.

Piyasalarda endişe havası hakim olurken, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten yatırımcılara rahat bir nefes aldıracak tahmin geldi. İşte Türkiye ve dünya piyasalarında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Piyasalarda sa-vaş pa-niği

ONS ALTIN 14 AYIN ZİRVESİNDE

Rusya ile Ukrayna arasında sıcak bir çatışma güvenli liman olarak görülen altına talebi artırıyor. Hafta başında bir yılın zirvesini gören ons altın fiyatı dün ılımlı bir havaya bürünerek 1895 dolar seviyelerine geri dönmüştü. Ancak uluslararası piyasalarda spot altın fiyatında sabah saatlerindeki yükseliş günün ikinci yarısında da sürüyor. 2021’in başından bu yana görülen en yükse seviyeyi geliştiren spot altının ons fiyatı, 1970 dolara dayandı. Altın fiyatlarındaki günlük artış oranı yüzde 3’ün üzerinde seyrediyor

GRAM ALTIN 910 LİRAYI GEÇTİ

Gram altın dün güne 843 liradan başlamasının ardından 841 lira ile kapanış göstermişti. Küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip eden altının gram fiyatı yüzde 8 değer kazancı ile 920 liraya yaklaştı. Altının gram fiyatı 21 Aralık 2021 tarihiden beri en yüksek seviyeyi gördü.

DOLAR TIRMANIŞA GEÇTİ

Dolar/TL, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri operasyon sonrasında küresel piyasalardaki endişelerle 13,90 seviyesinin üzerini gördü. Gün içerisinde yüzde 2,5’ten fazla yükselişle 14,65’in üzerine çıktı. Kur en son 21 Aralık günü bu seviyeleri görmüştü. Euro/TL de 16,60 seviyesine tırmandı.

BITCOIN KAZANÇLARINI GERİ VERDİ

38 bin doların üzerinde bir toparlanmanın ardından bitcoin fiyatı 39 bin 250 dolar seviyesinin üzerinde satıcılarla karşılaştı. Bitcoin bu ayki kazançlarını silerken güçlü bir düşüş başlattı ve 37 bin 500 dolar civarında birçok desteği kırdı. Fiyat 35.000 dolar seviyesinin altında düşerek 33 bin 500 dolara doğru düşme riskini artırdı

PETROL, 100 DOLARI AŞTI

Brent petrolün varili yüzde 6’yı aşan artışla 100 doları geçti. Brent petrolün varil fiyatı 2014 Haziran döneminden bu yana ilk kez 105 doları gördü. ABD hafif ham petrolü yüzde 7 civarı artarak 99,8 dolara yükseldi.

BORSA İSTANBUL YÜZDE 9 EKSİDE

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 7,59 azalışla 1.862,94 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 153,09 puan ve yüzde 7,59 değer kaybederek 1.862,94 puana geriledi. Günün ilk yarısında düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 146,39 puan değer kaybederek 1.869,64’e indi. Toplam işlem hacmi 13,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Borsada kayıp yüzde 9’a ulaştı.

YURT DIŞI BORSALARDA KAYIP

Artan risk algısı nedeniyle yurt dışında da durum değişmedi. Avrupa borsaları güne sert düşüşle başladı. Açılışın ardından, Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 2’nin üzerinde, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 4.4, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 2.6 Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 3.9, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 4.3 ve İtalya’da FTSE MIB endeksi yüzde 3.3 değer kaybetti.

Asya borsalarında da sert satışlar yaşandı. Günü yüzde 1,8 düşüşle kapanan Japonya’nın Nikkei endeksi gün içi işlemlerde yüzde 2,4 geriledi. Tokyo Nikkei 225 Endeksi Kasım 2020’den bu yana ilk kez 26 bin puanın altını gördü. Çin’de Shanhai Birleşik Endeksi de yüzde 1,74 düşüşle kapandı.

İSLAM MEMİŞ: FİYATI DÜŞEN ENSTÜRMANA YATIRIM YAPIN

Piyasalarda savaş fiyatlaması başladı. Dövizde, altında, gümüşte sert yükselişler, parite ve Bitcoin tarafında düşüşler görüldü. Özellikle borsalar da sert satışlarla ilk tepkiyi verdi. Bunu normal bir fiyatlama olarak gözlemliyoruz. Yatırımcıların burada çeşitli avantajları da var. Şu anda elinde Türk Lirası olanlar paritelerdeki düşüşler nedeniyle Euro/sterlin tarafıyla ilgilenebilir. Bitcoin çok düşük, onunla ilgilenebilirler. Altın ve gümüş yatırımı yapanlar ise parite ile Euro/sterlin pozisyonu alabilirler. Petrol fiyatlarında da yükselişler var. Sanırım piyasalardaki bu dalgalanma bir ya da iki hafta daha devam edecek. Türk lirası üzerinden değil parite üzerinden işlem yapmalılar. Yatırımcılar bu süreci biraz daha panik satışları ile yapmamalılar. Düşük olan enstrümanları göz önünde bulundurmalılar. Borsalar da çok ucuz. Yani düşen enstrümanlara yatırım yapmalılar. Bu fiyatlamalar altın ve gümüş tarafında devam edecektir. Uzun vadede bakıldığında yükselişler devam edecek ama özellikle TL ile işlem yapanlar için bu uyarıları yapmak istiyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.