ayaklarınız ısınmıyorsa

Sağlık

Sıcaklık düştükçe ayaklarınızı sıcak tutmak imkansız bir iş gibi görünebilir. Daha kalın çoraplar giymek veya battaniyelerin altına saklanmak gibi tüm yaygın çözümleri denediyseniz ve yine de ayaklarınız bir türlü ısınmıyorsa endişelenmeyin, Bilgecafe, bu inatçı ayakları hemen ısıtmak için bazı kolay ipuçları ve püf noktalarını sizler için topladı.

1. Ayaklarınızı yukarı kaldırın.

Zemin genellikle bir odanın en soğuk kısmıdır. Ayaklarınızı daha da soğutmaktan kaçınmak için, mümkün olduğunca ayaklarınızı yukarıda tutmaya çalışın.

2. Ayaklarınızı sarın. Ayaklarınızı alüminyum folyo veya plastik sargı gibi bir malzemeyle sarmak, üşüyen ayaklarınızı hızla ısıtmanın etkili bir yolu olabilir. Bunu yapmak, vücudunuzun sıcaklığının dışarı çıkmasını engeller ve sizi daha uzun süre sıcak tutar. Çoraplarınızı giyin, folyodan veya plastik sargıdan bir parça yırtın ve ayağınızın etrafına sarın.

3. Bir Şapka Takın. Bu sezgisel görünebilir, ancak şapka takmak aslında ayaklarınızı ve genel olarak vücudunuzu ısıtmaya yardımcı olabilir. Başınız açık olduğunda, daha hızlı ısı kaybeder, yani vücudunuz daha hızlı soğur. Bunu önlemek ve ısıyı vücudunuzda tutmak için bir şapka takın.

4. Çoraplarınıza Toz Biber Serpin.

toz biber Biber, kapsaisin adı verilen bir bileşen içerir. Bu bileşik cilt ile temas ettiğinde kan damarlarının genişlemesine neden olarak sıcaklık sağlar. Diğer tüm çözümleri deneyip sonuç alamadıysanız, bu püf noktası denemeye değer olabilir – çoraplarınızı giymeden önce içine biraz toz biber serpin, ancak çok fazla kullanmamaya dikkat edin, çünkü yalnızca çok küçük bir miktar yeterlidir. Ayaklarınızın hemen ısındığını göreceksiniz.

Bu yöntemi kullanırken çok dikkatli olun – çok fazla biber kullanmayın ve kapsaisine alerjiniz varsa bundan kaçının. Çok fazla yanma hissederseniz, çorapları çıkarın.

5. Pamuktan kaçının. Pamuklu çoraplar yerine yünlü çorapları tercih edin. Ayaklarınızdan da ter akması bir yana pamuklu malzeme çok çabuk ıslanır, ısı kaybederek ayaklarınızı üşütür.

Ayaklarınızı sıcak ve rahat tutmak söz konusu olduğunda yün çoraplar pamuklu çoraplara kıyasla çok daha iyi yalıtım sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.