baştan sıfırlıyor

Sağlık

Vücudu baştan sıfırlıyor. Elinizin altındaki mucize… Vücuttaki il-tihabı atan 12 besin
İl-tihap hafife alınmamalıdır çünkü ilgilenilmediği takdirde uzun dönemde ortaya c-iddi sorunlar çıkmasına yol açabilir. Kronik iltihap siroz hastalığı ya da eklem il-tihabında olduğu gibi vücudun bir bölgesini etkileyebilir.

Ya da Çölyak hastalığında olduğu gibi iltihabın vücudun tümünü etkilemesi de söz konusu olabilir. İl-tihabı genel hatlarıyla anladıktan sonra şimdi iltihapla savaştığı bilinen bitkilerden en popüler olanları hangileri, bir göz atalım.

Zerdeçal Zerdeçal turuncu renkte ve en önemlisi kurkumin adlı etkili bir bileşen içeren bir köktür. Kurkumin ant-ioksidan özelliği sayesinde ka-raciğeri korur. Ayrıca v-ücuttaki histamin seviyelerini düşürerek il-tihabı gidermeye yardımcı olur.

Zencefil Zencefile a-ğ-rı k-esici ve i-ltihap giderici güçlerini kazandıran tam 4 bileşen bulunuyor. Gingerol, paradol, shogaol ve zingeron el birliğiyle vücutta ağrıyı tetikleyen, prostaglandin adlı yağ asitlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Oregano Oreganonun içerdiği polifenol ve bioflavanoid maddeler, vücuda z-arar veren serbest radikallerle s-av-aşan bileşenlerdir. Hücrelerinizde ne kadar az serbest radikal hareketi varsa iltihap da o kadar az olacaktır.

Isırgan Otu Isırgan otu to-ksinleri böbrekler aracılığıyla atmaya yardımcı bitkilerin başında gelir. Bunun yanı sıra ısırgan otunun vücuttaki il-tihabi k-imyasalları azalttığı ve a-ğrı dindirmede etkili olduğu düşünülür.

Keten tohumu yağı: Omega-3 ve omega- 6 yağ a-sidi dengesini içerir. Omega-3 yağ asidi inflamasyonu azaltır. Anti Kanser Araştırması 2001’de yayınlanan bir çalışmada lignanların prostat k-a-nseri hü-crelerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilmiştir.

Lignanlar aynı zamanda meme kanseri tanısı alan binlerce kadın üzerinde yapılan çalışmalarda (Göğüs kanseri araştırma ve tedavisi Temmuz 2010, Nisan 2012 ve Klinik Onkoloji Dergisi Ekim 2011) m-eme k-an-serinden hayatta kalmayı da arttırmada önemli bir rol üstlenmektedir.

Yaban mersini: Hayvanlar üzerinde yapılan çoğu çalışmada inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda örneğin Amerikan Bilim Degisi Ocak/Şubat 2011 sayısında beyin sağlığı için iyi bir besin olduğu belirtilmiştir. Berrie grubu meyveleri boyutlarından ötürü yıkamak zor olduğundan organik tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Brokoli: Detoksifiye edici an-tioksidanlar ile doludur. Kaempferol ve izotiyosiyanatlardan zengindir, her ikisi de anti inflamatuar fitonutrientler (bitkisel besin öğeleri)dir. İnflamasyon Araştırma Dergisi, Kasım 2010’da yayınlanan çalışmada kaempferolün vücutta alerjioluşumuna neden olan maddelerin etkisini azalttığını göstermiştir. Brokoli belirgin miktarda iyi bilinen bir antiinflamatuar olan omega-3 yağ a-sidi de içermektedir.

Pancar: Kıpkırmızı rengi ile güçlü bir an-tioksidan ve anti inflamatuar besindir. Enerjinizi arttırıp, k-an basıncınızı düşürebilir. Hipertansiyon Dergisi 2008 sayısında 500 ml’lik bir pancar suyunun k-an b-asıncını 10.4/8 mm düşürdüğü gösterilmiştir. Pancarlar nitrattan zengindir. Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Dergisi Aralık 2012’ de yayınlanan bir çalışmada bir porsiyon pancar suyu atletik performansı %1-3 arasında arttırdığı saptanmıştı.

Sarımsak Doğal an-tibiyotik sarımsak, çeşitli sülfür içeriği sayesinde ilt-ihap giderici özelliktedir. Aynı bileşenler kalp hastalıkları ve mikroplarla sa-vaşta da iş başındadır.

Ak Söğüt Kabuğu Ak söğüt kabuğunda bulunan salisin adlı madde, Aspirin ile benzer özellikler gösterir. Hatta ak söğüt kabuğunun a-ğrı k-esici ve iltihap giderici özelliklerinin A-s-pirine göre daha uzun süreli olduğu söylenir.

Fesleğen İl-tihapla savaşta öne çıkan bitkilerden biri de fesleğendir. Öjenol adlı bileşeni hem bu bitkiye kendine has tat ve kokuyu verir hem de iltihap giderici özellikler taşır.

Cayenne Biberi Cayenne biberinin içerdiği kapsaisin adlı madde, özellikle artrit ve diğer ilti-habi hastalıklarla ilgili olduğu bilinen COX-2 adlı enzimi bloke eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.