beşbin

Gündem

Vatandaşlar için sunulan pek çok destek rahat nefes aldırmaya devam ediyor. Devlet tarafından yüz binlerce kişilere pek çok karşılıksız destek/ yardım ödemesi sağlanıyor.

Pek çok destek ödemesi ya da aylık ihtiyacı olan vatandaşlar devlet tarafından ödemeler yapılıyor. Çoğu destek ödemesi için başvurular sürüyor ve detaylar sık sık araştırılıyor. Vatandaşların bilmediği bazı destekler başvurunun onaylanması halinde direk ödenmeye başlanıyor. Bu destekler arasında evde bakım aylığı, yolluk ödemesi, cenaze yardım parası, çeyiz parası, iş görememezlik ödemesi, süt parası ve doğum izni yardımı gibi birçok destek ödemesi sürüyor. Nakit avansta ödeme 5 bin lirayı da geçiyor..
Ödemeler emekli olacak kişinin maaşının 3 katı kadar yapılır. 3 maaş tutarında yapılan avans ödemeleri emekli aylığı bağlandığında taksitle tahsil edilir..

YOLLUK ÖDEMESİ YARDIMI

Sigortalı tıbbi (organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller) veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yolluk ödemesi yapıyor.

Yol ve gündelik ödemesi hak sahibin kendisine veya anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor.

Yolluk ödemesine başvurular SGk il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.
ÇEYİZ PARASI

Çeyiz parası ödemesi unutulan SGK ödemelerinden. Bu ödeme anne veya babasından yetim maaşı alan genç kızlara yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.