Bilim insanı açıkladı

Gündem

Bilim insanları, 2015’te Japonya’nın Ogasawara adalarında meydana gelen s-arsıntının 751 km derinlikte olduğunu ve tespit edilen en derin s-arsıntı olarak tarihe geçtiğini açıkladı. Bilim için yeryüzündeki s-arsıntıların açıklanabilir ve olası olsa da, bu kadar derinde meydana gelen bir d.premle ilk kez karşılaşılıyor.

Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Mayıs 2015’te Ogasawara s-arsıntısı sırasında  Japonya’nın sismometre ağı tarafından toplanan verileri analiz ettiler. S-arsıntının, Ogasawara Adaları olarak da bilinen Bonin Adaları açıklarında meydana geldiği ve Richter ölçeğine göre 7.9 büyüklüğünde olduğu bildirildi.

Bilim inanları bugüne kadar Dünya’nın alt mantodaki derinliklerinde s-arsıntı meydana gelmesinin ‘imkansız olmasa da olası olmadığını’ söylemişti. Yani bilim, yüzeydeki s-arsıntıların nedenini açıklayabilse de alt mantodaki s-arsıntılarının nedeni hala bir sır. Çoğu s-arsıntının, gezegen yüzeyinin birkaç düzine mil yakınında, kabukta veya üst mantoda meydana gelir. Ancak 2015’teki 7,9 şiddetindeki s-arsıntıda, alt mantoda gerçekleşirken, tespit edilen en derin s-arsıntı olarak tarihe geçti. 751 kilometre derinlikteki s-arsıntının ardından, Dünya’nın alt mantosunun derinliklerinde onlarca daha az şiddetli artçı sarsıntı kaydedildiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.