bilmeden herkes tüketiyor

Gündem

Birçok sağlık sorunlarına yol açan bu besin halsizliğe ve yorgun hissetmenize sebep oluyor. Aynı zamanda kronik rahatsızlıkların riskini artırıyor. Sağlığınız için bu besini beslenme listenizden çıkarmanız büyük önem taşıyor. Peki, hızla yaşlanmaya sebep olan besin hangisi? İşte ayrıntılar…

Birçok insan ekmekyemeyi bıraktı. Aynı zamanda karbonhidrat içermeyen diyetleri de takip etmeye çalışıyor. Un bazlı ürünleri yemeyi bırakmaya karar vermelerinden bu yana hayatlarında nelerin değiştiği hakkında birçok bilgi var. Cilt daha sağlıklı oluyor, kilo veriyor ve daha enerjik oluyorlar. Gelin beraber vücudunuzdaki etkilerine bir bakalım.

BEYAZ EKMEK VE ESMER EKMEK
Tam buğday ekmeği, çavdar veya tam buğday unundan yapılan ekmekler kesinlikle sağlıklıdır. Ancak konu beyaz ekmek olduğunda sizin için o kadar da iyi değildir. 20. yüzyılda, un ve maya değişti bununla beraber yoğun enerji ve katkı maddelerinin yerini aldı. Bundan dolayı beyaz ekmeği hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.  CİLT SORUNLARI A-kneye genellikle ekmekte bulunan gluten neden olur. Vücut gluteni salgılayamaz, bu nedenle bağırsak hasarına da neden olur.

SİNDİRİM SORUNLARI Gluten, yukarıda bahsettiğimiz gibi, farklı sindirim sorunlarına neden olabilir. Tam tahıllı ekmek; önemli bir element olan lif içerirken, un ürünlerinde bu yoktur. Günde 5-6 dilim tam tahıllı ekmek, günlük normu karşılamaya yetecek kadar lif sağlar. Meyve ve sebze yiyerek bu normu elde etmek istiyorsanız, 14 elma, 21 havuç, 25 domates veya yaklaşık 5 adet salatalık yemelisiniz.

ERKEN YAŞLANMA

Beyaz ekmek faydalı madde içermeyen bir üründür. Vitamin içermeyen yiyecekler yemek, vücudumuzun genç kalmasını imkansız hale getirir. Bu yüzden rafine un ürünlerini sevenler, gerçekte olduklarından daha yaşlı görünmeye eğilimlidirler. OBEZİTEYE YOL AÇAR
Ekmek yemeyi bırakanların %70’inden fazlası ilk 2 hafta içinde kilo verir. Orta boy bir dilim ekmek 0,6 gram lif içerir ve diğer bileşenler vücut yağına dönüşür. Ekmeğin glisemik indeksi çikolatadan bile daha yüksektir. Hamur işlerinde bulunan nişasta, sindirim sisteminde parçalanarak k-an dolaşımına giren glikoza dönüşür. Bu da kısa sürede acıkmanıza neden olacağı anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.