birçok filmde imzası vardı

Magazin

Sevilen ünlü isimden az önce üzen haber geldi. Sevilen sanatçı yasama veda etti. Sebebi neydi belli oldu. Yine bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı Sevenleri büyük üzüntü yaşadı. Sinema tarihçisi ve gazeteci yazar Agah Özgüç, 90 yaşında yaşamını yitirdi. Özgüç’ün ölüm haberi Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) sosyal medya hesabından duyuruldu.

Agah Özgüç’ün vefat haberini duyuran SİYAD (Sinema Yazarları Derneği), Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Derneğimiz üyesi, duayen Sinema araştırmacısı, yazarı, her daim üretken, Türk sinemasına sayısız eser ve arşiv bırakmış Agah Özgüç’ü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Yolun ışıklarla dolu olsun Agah Bey…”

Usta sanatçı Hülya Koçyiğit de Agah Özgüç için bir taziye mesajı yayınladı. Agah Özgüç ile çekilmiş karesini paylaşan Koçyiğit, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Türk sinemasına hayatını adamış, Türk sinema tarihinin hafızalarından, en değerli basın emekçilerinden olan sevgili Agah Özgüç’ü kaybettik. Agah her zaman dost kalmayı bilmiş bir gazeteci ve Türk sinemasına bıraktığı arşiv paha biçilemez değerde. Anılar denizimizin en önemli dalgalarından biri olarak geldi ve geçti. Değerli eşine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum.”

AGAH ÖZGÜÇ KİMDİR?

İstanbul’da 1932’de dünyaya gelen Özgüç, Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Haydarpaşa Lisesi’nde eğitim aldı.

Özgüç, 1950’li yıllarda “Yelken”, “Petek”, “Şairler Yaprağı”, “Türk Sanatı” ve “Salkım” gibi birçok edebiyat dergisine şiirler, denemeler yazdı. 1961’de ise profesyonel anlamda gazeteciliğe başladı.

“Artist”, “Sinema”, “Ses” ve “Perde” gibi dönemin sinema magazin dergilerinde ağırlıklı olarak çalışan Özgüç, sinema alanında ise “7 Gün”, “Video Haber”, “Gelişim Sinema”, “Beyaz Perde”, “Cumhuriyet Dergi”, “Antrakt”, “Sinema”, “Albüm” ve “Öküz” gibi dergilere yazdı.

Birçok yayın kuruluşuna özel arşivinden görsel malzeme katkısında bulunan Agah Özgüç, sinema belgesellerinde de danışmanlık yaptı ve 12 sayı çıkan “Sinema 65” dergisini yönetti.

Türk sinemasına katkıları nedeniyle 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından “Altın Artemis Ödülü” verilen ilk sinema yazarı olan Özgüç, 1992- 1993’te Ankara Sanat Kurumu’nun sinema ödülünü aldı.

Özgüç, 1999’da ise 2. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “Aziz Nesin Emek Ödülü”ne değer görüldü. 2000 yılında da Sinema Yazarları Derneğince Emek Ödülü takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.