bitmeyen faydası

Gündem

C-ilt sağlığını koruyor, solunum yolu e-nfeksiyonlarını gideriyor. Zengin bir boswellik a-sit kaynağıdır, başta akc-iğer rahatsızlıkları olmak üzere pek çok ka-nser türünde tedaviye destek amaçlı kullanılıyor.

Akgünlük ağacı ağırlıklı olarak Kuzey Afrika ve Hindistan’da yetişir. Ülkemizde ise özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen ve boyları 8 metreye kadar ulaşabilen küçük ağaç türleridir. Akgünlük ağacı oldukça sağlam bir yapıya sahiptir ve uzun ömürlüdür. Ağacın en değişik özelliği gövdesine dokunulduğunda aleorezin denilen reçineye benzer bir madde yaymasıdır. Akgünlük bitkisi ise bu ağaçlardan elde edilen reçineden yapılan bir tür sakızdır. Hindistan’ın geleneksek ayurvedeva tıbbında uzun yıllardır kullanılmaktadır.

SOLUNUM YOLU EN-FEKSİYONLARINI GİDERİR Akgünlük bitkisi, solunum yolları ve sinüs kanallarında meydana gelen en-feksiyonları onarır. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların sebep olduğu öksürük ve boğaz ağ-rısı semptomlarını hızlı bir şekilde giderir.

Ayrıca antienflamatuar etkisi sayesinde vücutta oluşan iltihabı ve ödemi atmaya yardımcı olur. Akgünlük sakızını gün içerisinde birkaç defa ağzınızda emerek çıkan acı suyunu yutarsanız ve bu işleme 15 gün boyunca devam ederseniz vücudunuzda oluşan ödemin kısa sürede yok olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca çocuklara kuru üzümle birlikte verilirse zihin açar ve unutkanlığın önüne geçer. Akgünlük sakızının psikosomatik rahatsızlıklar üzerinde de oldukça fayda sağladığı görülmüştür.

Stresle mücadele eder ve an-ksiyete problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. An-tide-presan özellik gösterdiği için de-presyon tedavisinde de etkilidir. Kişiyi sakinleştirir. Kekikle karıştırılıp çiğnenirse psikolojik sebeplerle dil tutulması yaşayan kişilere kısa sürede fayda sağlar. Ses kısıklığı için de sıkça tercih edilen akgünlük sakızı; çiğnenerek, tütsüsü yapılarak ya da havuçla birlikte karıştırılarak tüketildiğinde ses kısıklığını kısa sürede giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.