Borcu olanlara af

Gündem

Bankalara olan borçların ya da taahhütlerin zamanında yerine getirilmesi bir hayli önemli bir konu. Bankalara olan kredi kartı borcunuzun ay içerisinde en azını ödemediğiniz durumlarda kredi puanınız düşer. Bankalara olan borçların ya da taahhütlerin zamanında yerine getirilmesi bir hayli önemli bir konu. Bankalara olan kredi kartı borcunuzun ay içerisinde en azını ödemediğiniz durumlarda kredi puanınız düşer. Bunun beraberinde kredi taksitlerinizin geciktirilmesi durumlarında da aynı şekilde puanınız düşecektir. Bu durum sizi zamanla bankalar ile çalışmanız noktasında olumsuz olarak etkileyecektir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına bankalara olan ödemelerin zamanında yapılması gerekiyor. Zaman içerisinde belirli sebepler dolayısı ile kredi ödemelerini geciktirmiş ya da ödeyememiş pek çok kişi bulunur. Aynı şekilde kredi ödemelerini geciktirmiş ya da ödeyememiş pek çok kişi de aynı şekilde bulunur. Bu yurttaşlar şuan her hangi bir borçları bulunmamalarına rağmen bankalardan her hangi bir kredi ya da kredi kartı alamamaktadır. Devlet burda bulunmakta olan sıkıntıyı görmüş ve yurttaşları bu durumunu çözmek için kolları sıvamış görünüyor. Vatandaşların kredi sicillerini temizlemek için çok büyük bir olanak tanıyor.

SİCİL AFFI Kredi kartı ya da kredilerini zamanında ödeyememiş ama sonuç olarak ödemiş ve şuan borcu bulunmayan yurttaşlar kredi sicil affından öncelikle faydalanabilmektedir. Bunun beraberinde ayrıca tüm borcunu kapatacağını belirten ve kendine verilen süre içerisinde borcunu temizleyeceğini belirten yurttaşlarda aynı şekilde aftan yararlanmaktadır. Ayrıca bankalar ile anlaşarak belirli taksitler doğrultusunda ödemelerini yapacağını belirten yurttaşlar da aynı şekilde af kapsamına alınacaktır. Bu 3 koşul içerisinde yerini alan yurttaşlar müracaat yaparak Merkez Bankasında bulunmakta olan kara listeden wçıkarılacaktır. Bunun anlamı bu yurttaşların normal yurttaşlar gibi kredi kullanımına sürmesi manasına gelmektedir.

KİMLE SİCİL AFFI KAPSAMINDA Kredi sicil affından kimlerin faydalanacağı doğal olarak sorulmaktadır. Vatandaşlar içerisinden bir kısım vatandaş bu imkandan yararlanacaktır. Bu kişiler; *Kredi kartı ya da kredilerini zamanında ödeyememiş ama sonuç olarak ödemiş ve şuan borcu bulunmayan yurttaşlar *Tüm borcunu kapatacağını belirten ve kendine verilen süre içerisinde borcunu temizleyeceğini belirten yurttaşlar *Bankalar ile anlaşarak belirli taksitler doğrultusunda ödemelerini yapacağını belirten yurttaşlar *Kredi sicil affından yararlanacak olan yurttaşlar olarak belirlenmiştir. Bu yurttaşların dışında kimse bu imkandan faydalanamaz.

Ödeme taahhütlünde bulunan ve ödemelerini gerçekleştirmeyen yurttaşlar bu imkandan bir daha yararlanma hakları olmayacaktır. Ayrıca maaşlarında icra kesintisi devam eden yurttaşların da bu olanağı kullanmalarına müsaade edilmeyecektir. Başvurular e devlet üzerinden yapılabilir. İlgili kurumlara direk müracaat gerçekleştirilmesi de değişik bir müracaat seçeneği olarak değerlendirilebilir. Kredi sicil affının süresinin bitimiyle beraber yeniden müracaat gerçekleştirilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.