bu ot

Sağlık

Kürdan otu namı diğer diş otu. Yaygın tedavi alanı bulunan bu bitkinin faydalarını, nasıl kullanılması gerektiğini sizler için araştırdık.
Diş otu ülkemizde Batı Anadolu ve Trakya da yetişen saplarından da kürdan elde edildiği için kürdan otu adıyla de anılan çok şifalı bir bitkidir. Bu bitki temmuz ve eylül aylarında çiçek açar ve çiçekleri beyaz renkli olup şemsiye şeklindedir.

Diş otu; mısır anasonu, hoşni, kılır otu ve hıltan otu olarak da bilinmektedir. 50-150 cm uzayabilen diş otunun yaprakları koyu yeşildir ve genel olarak çorak yerlerde yetişirler.

Halk arasında; böbrek taşlarını düşürdüğü, mesane ağrılarına iyi geldiği, bağırsak solucanlarını düşürdüğü ve gaz sorunlarını de aza indirdiği için çok rağbet edilmektedir. Diş Otunun (Kürdan Otu) Faydaları Kalp damarlarına iyi gelir ve kalp damarlarını genişletici özelliği vardır. Gargara olarak kullanıldığında diş ağrılarına iyi gelir. Suyu ile gözler yıkandığında görmeyi artırdığı söylenmektedir.

Sakız olarak çiğnendiğinde pelteklik ve dil tutulmalarını geçirdiği söylenmektedir.Diş otunun içerisinde bulunan reçine, uçucu ve sabit yağlar ile kellin maddelerinden dolayı damarları genişletici ve spazm çözücü özelliği olduğu bilinmektedir. İdrarı söktürür ve taşı düşürür.

Solunum yolları hastalıkları ile astım, bronşit, boğmaca ve öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir. Damar sertliği yüksek kolesterole ve yüksek tansiyona iyi gelir. Düzensiz kalp atışları, göğüs ağrıları ve kalp yetmezliğinde kullanılıyor. Bayanlarda regl zamanlarında oluşan ağrıyı geçirdiği söylenmektedir. Cilt hastalıkları olan vitiligo, saçkıran ve sedef hastalıklarında kullanılır. Derilerde oluşan kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntılarda kullanılıyor.

Diş Otu Çayı Nasıl Yapılır?
Diş otu bitkisin ile elde edilen bu çayı evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Öncelikle bir fincan suyu kaynatınız ve içine bir kaç parça diş otu atınız. Ardından 10 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Dilerseniz çayınızı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Diş Otunun Farklı Kullanım Alanları Kına ile karıştırıldığında saçı siyahlaştırıcı etkisi vardır. Diş otu bitkisinin sapı kürdan olarak da kullanılıyor. Taze olarak çiğnendiğinde diş ağrılarına iyi gelmektedir.
Diş otu bitkisi kolaylıkla yetişebilen bir bitkidir. Genellikle yol kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir. Ayrıca kokusu güzel olan bir bitkidir ancak tat olarak acı bir tadı vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.