bu şekilde olanları almayın

Gündem

Son dönemde stokçular nedeniyle piyasa sürülen patatesler filizlenmiş şekilde satışa sunuluyor. İşte bu patatesleri yememek gerekiyor. Filizlenmiş patates tüketmek anne karnındaki bebeği bile etkiliyor. Patates 7’den 70’e herkesin çok sevdiği besinlerden biridir.

Kızartması, haşlaması, kavurması aklınıza gelecek onlarca şekilde pişirilebilir ve tüketilebilir. Kıtlık zamanı insanları hayatta tutan bitki olarak bilinen patates Türk mutfağının da vazgeçilmezlerinden biridir. Ancak, herkesin görmezden geldiği bir durum var: filizlenmiş patates…

Patates, dünya çapında herkesin sevdiği yiyeceklerin başında gelir. Fast food zincirinin temel halkası diyebileceğimiz patates, mutfaklarda da en çok kullanılan besinlerin başında gelir. Sık tüketilen patates, uzun süre kullanılmayınca filizlenmeye başlar. Genelde filizlenmiş patates görmezden gelinerek yemeğin içine ekledir. Aslında çok büyük bir hata!

Filizlenen patates ise oldukça zehirli hale dönüşüyor. Tüketildiğinde hem yemeğin z-hirli hale dönüşmesine neden oluyor hem de sağlığı etkiliyor. Araştırmalara göre filizlenmiş patates tüketmek anne karnındaki bebeği bile etkiliyor. Bu yüzden filizlenmiş patates tüketimine son verilmesi gerekiyor.

Üstelik beslenme uzmanlarına göre filizlenmiş kısımları temizlemekte işe yaramıyor. Yapısı bozulan bu tür patatesleri tüketmek vücudumuzun birçok organına zarar veriyor. Mide ve sindirim sistemine hasar veren filizlenmiş patates çoğu zaman özellikle yaz aylarında gıda zehirlenmesine yol açarak hastanelik olmamıza bile neden olabilir. Filizlenmiş patatesle ilgili En Son Haber sitesinde de dikkat çeken bir haber yayınlandı. Yayınlanan bu haberde filizlenmiş patatesteki tehlike dikkatli bir şekilde anlatıldı.

Neden zararlıdır?
Patates filizlendikçe glikoalkaloid içeriği yükselmeye başlar. Bu nedenle, filizlenmiş patatesleri yemek, bu bileşiklerden aşırı miktarda almanıza neden olabilir. Belirtiler tipik olarak filizlenmiş patatesleri yedikten birkaç saat ila 1 gün sonra ortaya çıkar.

Vücuda ne yapar?
Daha düşük do-zlarda aşırı glikoalkaloid tüketimi tipik olarak kusma, ishal ve karın a-ğrısına yol açar. Daha büyük miktarlarda tüketildiğinde düşük tansiyon, hızlı n-abız, at-eş, baş a-ğrısı, kafa karışıklığı ve hatta bazı durumlarda ö-lü*me neden olabilir.

Dahası, birkaç küçük çalışma, hamilelik sırasında filizlenmiş patates yemenin doğum kusurları riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle ha-mile kadınlar özellikle filizlenmiş patateslerden uzak durmaktan fayda görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.