bu şekilde yemeyin

Gündem

Salçalı makarna sonu oldu bu şekilde sakın tüketmeyin. Belçikalı 20 yaşındaki A.J. ismindeki öğrenci akşam yemeği için salçalı makarnayı mikrodalga fırında ısıtıp yedi saatler sonra fenalaşıp hayatını kaybetti. Doktoru ise k-an do-nduran ö-l-ü-m sebebini açıkladı.

Belçikalı 20 yaşındaki A.J. ismindeki öğrenci, salçalı makarnayı mikrodalga fırında ısıtıp yedi. A.J. ismindeki kişi yemek yedikten sonra spor yapmak için dışarıya çıktı. Bir saat geçmeden A.J. eve dönmek zorunda kaldı.

Bası ağ-rıyordu, vücudunun farklı yerlerine kramp girmiş, ishal olmuştu ve kusuyordu. Buna rağmen acile gitmedi ve su içmekle yetindi. A.J. belirtilerin geçeceğini düşündü. Gece yatağına yattı ancak bir daha kalkamadı. A.J. sabah uyanmayınca anne ve babası yatağının bas ucuna gitti. Oğullarını kontrol ettiklerinde nefes almadığını farkettiler.

KA-RACİĞERİ İ-FLAS ETTİ
Metro’dan aktarılanlara göre o-t-opside bakterinin çocuğun ka-raciğerini if-las ettirdiği görülmüş. Sonradan ö-l-um nedeninin ‘Bacillus cereus’ ismindeki bakteriden kaynaklanan gıda zehirlenmesi olduğu açıklandı. Sonradan makarnanın beş gün boyunca oda sıcaklığında bekletildiği ortaya çıktı.

Doktorlar simdi hazırlanmasının ardından günler geçmiş olan ve düzgün muhafaza edilmeyen yemekler hakkında herkesi uyarıyor.

“Hemen herkes makarna yiyor. Bir ya da iki gün bekletirseniz pasta zarar vermez. Ancak makarnayı birkaç saatten fazla dışarıda bekletirseniz tehlikedesiniz. Zaten makarna çok kötü kokmaya başlıyor” dedi.
Aslında sorun yemeğin ısıtılması değil. Pişirmenizin üstünden ne kadar süre geçtikten sonra yemeği tekrar yemeniz. Özellikle makarna gibi yemekleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmemenIz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.