bu üç kişi

İlginç & Yaşam

Namazın kabul olması için bazı hususlar vardır. Bunlar yerine getirilmeyince de namaz kabul olmaz. Namazı kabul olmayan 3 kişi galerimizde.

Namaz kılmak Allah rızası için yapılan bir ibadettir. Ancak kabul görmeyen bazı hususları da vardır. Namazın kabul olmayan 3 kişinin özelliklerini sizler için derledik.
Ayrıntılar Haberin Devamındadır.

NAMAZI KABUL OLMAYACAK 3 KİŞİ KİM?
Avcı: Namaz esnasında gözleriyle etrafta olup bitenlere bakmak ve diğer uzuvlarıyla başka işlerle uğraşan insanlar.

Hamal: Küçük tuvaleti ya da büyük tuvaleti geldiği halde abdestini yinelemeyen insanlar.

Tüccar: Namaz sırasında aklını ve kalbini dünya işlerinden ayırmayan kişi.
NAMAZA HAZIR OLMAK
Yukarıda sıraladığımız bu 3 kişi, namazda namazda matlûb olan huşû ve huzûr hâline eremeyeceklerindendir. Bu insanlar yaptıkları ibadete kendini veremezler. Dolayısıyla “yasak savar” cinsinden namaz kılmış olurlar. Bu da Allah katında makbûl değildir. Vücudun ve azalarının namaza hazır olması gerekir ki bu da namazın şartlarındandır.

Peygamber efendimizin (sallâllâhü aleyhi ve sellem) namaz kılan bir şahsın elleriyle sakalını karıştırdığını görüncei “Eğer bunun kalbinde huşû olsaydı, vücudunun her uzvunda hareketsizlik olurdu.” buyurmuştur. (Tirmizî) Hadis-i Şerif: “Sizden biri namaza kalkınca bütün vücûdu hareketsiz kalsın! Yahûdîler gibi sallanıp durmasın. Çünkü vücûdun namazda hareketsiz durması, namazın tamam olmasından bir parçadır.” (Tirmizî)

NAMAZDA Ş-E-YTAN VESVESELERİ
“Namazda yedi şey şeytandandır (yâni şeytanın sevdiği hususlardandır): Burun kanaması, uyuklamak, vesvese, esnemek, kaşınmak, sağa-sola bakmak ve herhangi bir şey ile oynamak…” (Tirmizî)

3 kişinin namazı asla kabul olmayacak. Namaz kılıyorken etrafına bakan insanlar. Tu-valeti geldiği haşlde abdest tazelemeyenler insanlar.

Namaz esnasında başka şeyler düşünenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.