BU VİTAMİN

Sağlık

K vitamini eksikliği ko-ronav-irüs hastalarında ani o*lüme neden oluyor Hollanda ve Belçikalı bilim insanları tarafından yapılan araştırma, ci-ddi akciğer hasarına yol açan K vitamini eksikliğinin, ko-ronav-irüs hastalarında ani o-lüme neden olduğunu ortaya koydu. Hollanda ve Belçikalı bilim insanları, ko-ronav-irüsle mücadele kapsamında önemli bir araştırmaya imza attı. Yapılan araştırmada, K vitamininin eksikliğinin yeni tip ko-ronav-irüste çeşitli komplikasyonlara yol açabileceğine ve ani 0*lüme neden olabileceğine vurgu yapıldı.

K-AN DOLAŞIMINI BO-ZUYOR Araştırmada, elastik lifleri tahribattan koruyan MGP proteininin aktivitesinden sorumlu olan K vitamini eksikliğinin, Ko-vid-19’da ci-ddi akciğer ha-sarına yol açan önemli faktörlerden biri olduğu belirtildi. Eksikliğin, vasküler esnekliğin azalmasına neden olan komplikasyonlara yol açabileceği kaydedilen

araştırmaya göre, vücudun ha-sarı iyileştirmek için kan pı-htıları oluşturduğu, bu durumun da k-an dolaşımının bozulmasına ve hatta ani o-lüme neden olduğu ortaya koyuldu. K VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDEN ELDE EDİLEBİLİR? K-an damarlarının iç yüzeyini kaplayan hücrelerde sentezlenen ve kan pıhtılaşma sistemini baskılayan protein S’yi aktive eden K vitamini, yağlı peynir, süt ve tereyağının yanı sıra yeşil sebzelerden elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.