bu yöntemi uygulayın

Gündem

Yapılan doğalgaz zamları ve soğuk havanın etkisiyle doğalgaz faturaları bütçenizi sarsabilir. Doğal gaz faturalarını bütçe dostu haline getirebilmek için galerimize göz atın. Battaniyenize ise üşüdüğünüz için değil keyif için sarılın. İnanması güç gelebilir ama günlük hayatta önemini idrak edemediğimiz kimi zaman sadece eğlenmek için elimize almış olduğumuz balonlu naylon, doğalgaz faturalarını görünce içinizi rahatlatacak

Evinizdeki camların kalitesi hem yapı hem de kalınlık itibariyle konutu soğutmaya ve doğalgaz faturaların daha fazla kabarmasına da neden olmaktadır. Sibirya ve Rusya’da kış aylarında kullanılacak olan basit ve etkili yöntem sayesinde ev ısısı daha çok artacak ve bu sayede doğalgaz tasarrufu yapmış olacaksınız. Uygulama için evvela lüzumlu olan balonlu naylon bulmak olacak.

Bu uygulama Alüminyum folyo ile de oluyor ama bu yöntemle evin içi karanlık oluyor. Balonlu naylon kullanarak yalıtım amaçlı cama uygulama yöntemi bir hayli basit. Öncelikle cam boyutlarında balonlu naylon cama uygulaması yapılacak kısım için ıslatın. Sonrasında camı ıslatın. Balonlu naylon malzemeyi cama yapıştırın. Bu yöntemi uyguladıktan çok kısa bir zaman sonra ortamın havasının hemen değiştiğini fark edeceksiniz.

Balonlu naylon doğalgaz faturalarınızın düşmesini sağlayacak etkili yöntemlerden birisidir. Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı ısıtır, ısı kaybını engellemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin. Yalıtımsız evde gerçekleşen kaybın yaklaşık % 20’si tek camlı pencerelerden kaynaklanır, çift cam isi kaybını büyük oranda azaltır.

Kombinin iyi olması gerekli olduğu kadar, tesisatının da doğru biçimde yapılmış olması bir hayli önemlidir. Boşa enerji harcamamak için bu konuya özen göstermek gerekmektedir. Peteklerin eşit şekilde ısındığından emin olmak gerekir. Bazı odalar ısınırken, bazı odalar ısınmıyorsa peteklerde bir sorun var demektir. Tesisat boruları çok dirsekliyse de enerji kaybı yaşanır. Tesisatta mümkün olduğunca düz borular kullanılmalıdır.

Kombi seçimi ve petek sayısında evin ölçülerine uygun bir seçim yapmak gerekir. Eğer konutunuz merkezi sistemle ısıtılıyorsa evvela sitenin ya da apartmanın öncelikle ısı izolasyonunu yaptırması ve akabinde ısı pay ölçer sistemine geçmesi yararlı olacaktır.

Böylece ortak kullanım alanlarının dışında, ısınmak için yalnızca kendi dairenizin harcadığı doğalgazın bedelini ödemiş olursunuz. Eğer tasarruf etmek istiyorsanız kesinlikle iyi bir dış cephe izolasyonu yaptırmış olmanız gerekmektedir. Dış cephe izolasyonu hem tasarruf etmenizi sağlar, hem de evdeki rutubet sorununu çözer.

Dış cephe izolasyonu yapılarda ihmal edilen konuların başında gelir. Oysa tasarrufta en önemli unsur dış cephe izolasyonudur. Bunun için, eğer bir apartmanda yaşamaktaysanız, bina sakinleriyle anlaşarak dış cephe izolasyonu yaptırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.