bugün 7 defa

Gündem

TÜRKİYE beşik gibi sallanıyor. İzmir, Bingöl, Konya, Antalya, Sivas, Malatya ve Elazığ depremlerle sarsıldı. Bu depremler büyük bir depremin habercisi mi?.. Prof. Dr. Ercan Aksoy’dan korkutan açıklama geldi… Türkiye bugün depremlerle sarsıldı.

Günün ilk deprem haberi gece yarısı Bingöl’den geldi. Ardından Antalya, Sivas, Konla, Malatya, Elazığ ve İzmir’den de deprem haberleri ardı ardına geldi. Deremlerin en büyüğü Bingöl’de meydana gelirken en küçük depremin şiddeti 3.4 oldu… Bu depremler büyük bir depremin habercisi mi?.. Prof. Dr. Ercan Aksoy’dan korkutan açıklama geldi… İlk deprem haberi gece yarısı İzmir’den geldi. Dikili’nin Denizköy mevkimi merkez üssü olan depremin şiddeti 3.7 olarak açıklandı.

Bingöl’de, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre saat 03:49’da 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bingöl ve ilçelerinin yanı sıra Elazığ ve Tunceli’nin bazı ilçelerinden de hissedilen depremde alınan ilk bilgiye göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Antalya’nın Kumluca ilçesi Karacaören merkezli 3.0 şi-d-d-etinde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin saatini 06:10 olarak duyurdu. Bir deprem haberi Elazığ’dan geldi. Saat 09:06’da meydana gelen depremin merkez üssü Karakoçan ilçesi olurken, AFAD depremin büyüklüğünü 3.5 olarak duyurdu. Sivas da bugün öğleye doğru depremle sarsıldı. Gölova’nın Demirkonak beldesi merkezli saat 12:01’de meydana gelen depremin şiddeti 3.2 olarak açıklandı.

Konya’nın Meram ilçesi Kızılören mevkiinde 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD ise saat 12:30’da meydana gelen depremin şiddetini 4.2 olarak açıkladı… Aynı yerde Kasım ayında 5.2’lik bir deprem olmuştu. Günün son deprem haberi Malatya’dan geldi. Yeşilyurt ilçesinin Üçgöze mevkii merkezli saat 14:44’te meydana gelen depremin şiddeti 3.2 olarak açıklandı. Bu depremler devam edecek

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Bingöl’de meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Bu depremler, bize her ne kadar ana fay üzerinde olmasa da bu 2 fay zonu arasındaki fayların aktif olduğunu ve deprem üretme potansiyelleri olduğunu gösteriyor. Depremin bize verdiği mesaj, şu olmalı; bu depremler devam edecek, fayların aktif olduğunu gösteriyor” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.