Bunları Yemeden Önce Yıkamayın‼

Sağlık

Uzmanlardan Önemli bir uyarı var: Bu Yiyecekleri Asla Yıkamamak gerekiyor. Sizlerde bu bilgileri arkadaşlarınıza mutlaka iletin Dünyayı Kasıp Kavuran Salgın Sonrası Ne yazık ki insanlarda hijyen takıntısı baş göstermeye başladı. Hal böyle olunca yerli yersiz her yeri temizlemeye başlar olundu. Öyle ki bazı yiyecekleri yıllarca yıkamadan tükettiğimiz halde yıkayarak tüketir olduk.

Oysa Uzmanların yapmış olduğu uyarılar bunun son derece yanlış olduğu yönünde. Şimdi sizlere vereceğimiz listedeki yiyecekleri yıkamadan tüketmeniz gerekiyor. Eğer bugüne kadar bu yanlışı yapanlardansanız sizin gibi bu yanlışa başkalarının düşmemesi adına lütfen içeriği paylaşmayı ihmal etmeyin. Dostlarınızın bu hatadan dönmesi için onlara yardımcı olmuş olacaksınız.

Sözü fazla uzatmadan içeriğimizin konusuna gelelim: Mynet’in derlemesine göre yıkanmaması gereken yiyecekler şu şekilde:

1. Yumurta : Çoğu kişi yumurtayı pişirmeden önce yıkamanın daha sağlıklı olduğu düşünür ama bilmedikleri bir şey var: Bakteriler tarafından kontaminasyona ( yabancı madde etkisiyle kirlenme veya saflığını kaybetme) uğramamaları için yumurtalara çözel bir madde konulur. Yıkadığınızda ise bu koruma ortadan kalkar.

2. Tavuk :Tavuk, en kolay besin zehirlenmesine neden olan bir gıda. Tüketirken oldukça dikkatli olmakta fayda var. Tavukta yer alan bakteriler sağlığımızı te/hdit edebilir nitelikte. Tifo, paratifo ve gıda ze/hirlenmesine neden olan salmonella bakterisi, tavuğun yıkanmasıyla elinize yayılır. Bu süreçte tavuğu kesinlikle yıkamayın ve ürünü en kısa sürede pişirin. Tavuğu uzun bir süre bekletmek de oldukça t/ehlikeli…

3. Kırmızı et :Tavuk gibi kırmızı ette de aynı durum söz konusu…

4. Makarna : Makarnayı yıkadığınız taktirde içinde nişastayı akıtmış oluyorsunuz ve bu da makarna sosunun az emilmesine neden oluyor. Yıkamak isterseniz de pişirdikten sonra bunu gerçekleştirin.

5. Mantar : Suyu çok fazla emdiği için mantarı yıkamak da sakıncalı. Yıkadığınız zaman elastikiyetini kaybederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.