büyük destek

Gündem

Üniversite öğrencileri alacakları burslar sayesinde daha rahat bir eğitim öğretim hayatı geçirebiliyor. Devlet kurumlarının yanı sıra; vakıflar, dernekler ve şirketler de öğrencilere destek sağlayabiliyor. Bu sağlanan destekler sayesinde öğrenciler büyük sevinç yaşıyor. Burslarda not ortalaması ve alınan dersler gibi şartlar araştırılabiliyor. Burslar 9 ya da 12 aya kadar ulaşabiliyor. Sabancı Vakfı tarafından verilen bursla öğrencilere toplamda 8.100 lira burs veriliyor. İşte öğrencilere burs verilen kurumlar….

Milyonlara üniversite öğrencisine devlet kurumlarının yanı sıra vakıflar da burs veriyor. Bu desteklerle öğrenciler hem kiralarını daha rahat ödeyebiliyor hem de harçlık olarak kullanabiliyor.

Kredi Yurtlar Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK gibi kurumlardan burs veriliyor. Son başvuru tarihine kısa süre kalan Sabancı Vakfı da öğrencilere aylık 900 lira veriyor. 9 ay boyunca toplam 8.100 TL ödeme yapılıyor. İşte üniversite öğrencilerini ilgilendiren burslar!

KYK KREDİSİ VE BURSU Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) hem kredi hem de karşılıksız burs veriyor. Başvurular e-Devlet’ten yapılacak. Bu yıl 650 lira olarak uygulanan bursun artması bekleniyor. Başvuru tarihi de önümüzdeki günlerde duyurulacak.

SABANCI VAKFI Başarılı ve maddi durumu yetersiz olan gençlere verilen burs; Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul-Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik üniversitelerine yerleşenler başvuruyor. Her eğitim döneminde 9 ay süreyle ödeme yapılıyor. Bu yılki bursun tutarı aylık 900 lira. Son başvuru tarihi 22 Ekim.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2021-2022 BURSU Genel Müdürlüğümüzce ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen “Ortaöğrenim Eğitim Yardımları” ile üniversite öğrencilerine verilen “Yükseköğrenim Bursları” ve “Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursları” için başvurular 2021 – 2022 eğitim yılında aşağıdaki tarihler arasında www.vgm.gov.tr üzerinden elektronik ortamda alınacaktır.2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/burs miktarlarında artış yapılmış olup ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURS BAŞVURU TARİHLERİ Başlangıç-Bitiş Ortaöğrenim Bursu15 Ekim 2021-30 Ekim 202101 Kasım 2021-15 Kasım 2021Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursu01 Kasım 2021-15 Kasım 2021TÜBİTAK’TAN 4 BİN TL BURS

YKS’de sayısal bölümler (Matematik, fizik, kimya, biyoloji, astronomi ve uzay bilimleri, moleküler biyoloji ve genetik) için Y-SAY, eşit ağırlıklı ve sözel bölümler (Türk dili ve edebiyatı, felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, ilahiyat) için TYT puan türünde ilk 25 bine girerek üniversitelerin belirtilen örgün öğretim programlarından birine kayıt yaptıranlar, aylık 4 bin liraya kadar burs almaya hak kazanıyor. Başvuru tarihi 25 Ekim-12 Kasım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.