çare

Sağlık

Kapari veya gebre otu yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir. Öyle ki Evliya Çelebi bile Seyahatnamesi’nde kapariden bahsetmiştir. Hem yaprakları, hem çiçekleri hem de tomurcukları kullanılır ama daha çok konserve şeklinde turşusu ülkemizde yaygın olarak satılır.

Türkiye’de yetişmesine rağmen çok fazla bilinmeyen kapari bitkisinin, Multipl Skleroz (MS) hastalarına çare olduğu bildirildi.

Pamukkale Üniversitesi(PAÜ) tarafından yapılan çalışmalarda, konsantre kapari çayı verilen MS hastası farelerin yüzde 80 oranında iyileştirildiği belirlendi. MS hastalığı, beyindeki ve o-m-urilikteki sinirlerin yıpranması ve bozulmasıyla ortaya çıkan, görmede bulanıklık, geçici görme kaybı, kolda veya bacakta güçsüzlük, yürüyüşte dengesizlik, ellerde titreme, konuşmada bozukluk gibi belirtiler gösteren, bağışıklık sisteminden kaynaklanan ve doğrudan merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık.

AYRICA: “Kaparinin içindeki flavonoid, antioksidan aktiviteleri ile serbest Radikal olarak adlandırılan ve hücrelere zarar veren maddeleri zararsız hale getirir. Güçlü antioksidan etkisiyle k-alp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. K-a-nserli hücrelerin çoğalmasını engeller”

K-a-n-serli Hücrelerin Çoğalmasını Engelliyor Uluslararası Kanser Enstitüsü’nde yapılan çalışmalarda kapari, antitü-m-ör aktivitesi sağlayan “ekstrakt”ın hazırlanmasında kullanılan bitkiler arasında yer alıyor. Kapari içerdiği flavonoid dolayısıyla hü-crelere zarar vererek çeşitli hastalıklara yol açan maddeleri etkisiz hale getiriyor. Güçlü antioksidan etkisiyle kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Ka-n-serli hü-crelerin çoğalmasını engelliyor. K-an bozukluklarına faydalı, k-an yapıcı özelliğinden dolayı k-a-nla ilgili problemleri olan hastaların kullanması öneriliyor. Karaciğerin en büyük dostu ve özellikle karaciğer yağlanması başta olmak üzere karaciğer hastalarına da bu bitki tavsiye ediliyor.

Sirkesi Diş Ağrılarında Kullanılıyor İspanyollar kaparinin köklerinden yaptıkları i-laçları hemoroid tedavisinden kalça rahatsızlıklarının giderilmesine, kadınların re-gl dönemlerinin düzenlenmesinden sancıların önlenmesine kadar pek çok yerde kullanıyor. Sirkesi diş a-ğ-rılarında kullanılıyor. Yine köklerinden zehirlenmelere karşı panze-hir elde etmeyi başarmışlar.

Hindistan’da kaparinin kök kabuğu taze veya kurutulmuş olarak yüzyıllardır müshil, tonik balgam söktürücü, solucan düşürücü, a-ğrı ke-sici olarak kullanılmakta. Romatizma ağ-rıları olanlar, f-elç geçirenler, dalak büyümesi şikayeti olanlar şifayı kaparinin kök kabuklarından elde ettikleri i-l-açlarda bulmuşlar. Avrupa’da meyveleri ve çiçek tomurcukları, müshil(kabızlık giderici) ve diüretik(idrar söktürücü) olarak kabul edilmekte, uyarıcı ve iskorbüt hastalığını önleyici olarak değerlendirilmekte. Yaprakların ezilmesiyle hazırlanan lapa ise gut hastalığının tedavisinde kullanılıyor. Kapari Nasıl Yenir?
Peki kapari nasıl kullanılıyor? Aslına bakarsanız, yukarıda saydığımız hastalıklar için kaparinin ayrı ayrı kullanımları mevcut. Böbrek taşında ya da kumunda kaparinin karpuzu ve çayı tavsiye edilirken, k-n hastalıklarında kapari reçeli ve marmelatı öncelikli olabiliyor. Çiçek tohumları açmadan önce toplanarak ilaç yapımında kullanılan kaparinin ayrıca meyveleri ve yaprakları da kullanılıyor.

Salatalarda ve balık yemeklerinde farklı bir lezzet vermek için garnitür olarak kullanılmasının yanında turşusu da yapılıyor. Faydası çok ancak nasıl kullanacağınızı bilmezseniz bir o kadar da z-e-hirli bir bitki. Kaparinin iyi işlenmiş olanını veya tablet halinde satılanlarını tercih edebilirsiniz. Her şeyin tazesi makbul olabilir ama bu bitki için değil. Kaparinin zehrini atabilmesi için gölgede kurutulması gerekiyor. Herhangi bir kapari ürünü almadan önce güvenilirliğini araştırmanız yararınıza olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir