çaresi bundaymış

Sağlık

Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için düzenli ve dengeli beslenmenin önemini her defasında vurguluyor. Bu nedenle mutfağınızda bulunan ya da almayı düşündüğünüz her besin sağlığınıza direkt olarak etki ediyor. Bu yüzden beslenme programınıza her çeşit besini almanız gerekmektedir. Peki beslenme programınıza dahil etmeniz gereken ve sizi kanser, şeker hastalığı gibi hastalıklardan koruyabilecek besinlerin neler olduğunu biliyor musunuz? Önerilen besin listesinin birinci sırasında kudret narı yer alıyor. Daha önce kudret narını duymuş muydunuz? Faydaları hakkında bilginiz var mı? Şeker hastaları için gerçekten etkili mi?

Kudret narı, tropikal bir meyvedir ve pazar tezgahlarında sıklıkla görülür. Her ne kadar görüntüsü karşı tarafı cezbetmese de faydaları saymakla bitmiyor. Bu görüntüsü nedeniyle insanlar “acayip elma” olarak da adlandırıyor. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde tam bir şifa kaynağı. Mide, bağışıklık ve c-n-sel birtakım problemleri iyileştiren bir etkisi de var.Bunun Adı:

Kudret Narı
Anavatanı Afrika, Asya, Güney Amerika ve Uzak Doğu olan bu meyve kabakgiller ailesindendir. Ülkemizde ise yoğunlukla Yalova ve Bursa civarında yetiştirilir. Kudret narını birçok aktarda bal ya da zeytinyağı ile karıştırılmış formda bulabilirsiniz. Aynı zamanda macun formundaki kudret narına ulaşmanız da oldukça kolay. Tadı acı olduğu için tüketileceği zaman yanında bal tercih edilir.

Kudret Narının İçeriği Kalsiyum, fosfor, demir ve B vitaminleri %50 protein.
Kudret Narının Faydaları: Uzun yıllar boyunca mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan kudret narı, olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılan bir yapıdadır. Sarı-turuncu meyveler verir.

1. Sindirim Sisteminin Doğal İlacı:Uzun yıllar boyunca mide hastalıklarının tedavisinde kullanıldığını daha önce de söylemiştik. Eğer sindirim sistemiyle ilgili problemleriniz varsa gün içerisinde zeytinyağı ile karıştırılıp tüketilmesi öneriliyor. Eğer etki süresini uzatmak istiyorsanız kudret narı kürünü en az bir ay uygulamalısınız.2. K-anseri Önlüyor ve Durduruyor

Kudret narının k-ansere olan etkisiyle ilgili yapılan birçok çalışma bulunmaktadır. Uzmanlar, kudret narının k-ansere karşı oldukça faydalı bir besin olduğunu belirtiyor. Bu konuda yapılan araştırmalardan yayımlanan makalede; kudret narının ka-nserli h-ücrelerin gelişmesini, yayılmasını ve büyümesini önlediği belirtilmektedir.

3. Antibiyotik Etkisi Vardır İçeriğinde bulunan Lutein ve Lycopnene tümörün büyüyüp yayılmasını engeller.
4. Yanık Tedavisinde Kullanılır Yanık durumunda kullanılmak istenirse; kudret narı meyvesinin çekirdeklerini çıkarın ve ezin. Daha sonra lapa haldeyken zeytinyağı ekleyin ve cam kavanozda muhafaza edin. Bir sene boyunca saklayabilirsiniz. 5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
İçeriğindeki E vitamini ve proteinler, bağışıklık sistemini dışarıdan gelebilecek mikrop, virüs ve bakterilere karşı korur. 6. İltihabı Giderir: Antienflamatuvar etkisi sayesinde ilt-ihaplı bölgelerde kullanılabilir ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

7. Karaciğer Dostudur: Karaciğeri yenileme özelliği bulunan kudret narını günlük tüketirseniz gelecekte karşılaşabileceğiniz problemlere karşı önlem almış olursunuz.

8. C-i-n-sel Gücü Arttırır Afr-odizyak etki gösterir ve c-insel gücü arttırır. 9. K-anı Temizler:
K-anı temizler ve k-an dolaşımının artmasını sağlar. Anti-mikrobiyal ve anti-oksidan özelliklidir. K-anda bulunan toksinleri temizler. 10. Şeker Hastaları İçin Doğal Bir Takviye
Kudret narının içerisinde barındırdığı maddeler k-an şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

11. Cildi Güzelleştirir ve Korur
Güneşten gelen zararlı ışınlara karşı cildi korur. Çıban, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının çözümü için tercih edilmelidir. Aynı zamanda ciltteki akne, s-vilce gibi problemleri de çözer.

12. Romatizma ve Varis Kudret narını bacaklarınıza sürün ve bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün varis ağ-rılarınızdan kurtulmuş olacaksınız. Alllah Sağlıksıhhet versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.