çekirdek

Gündem

Bilinenlerin tam tersine Ay çekirdeği cildi yağlandıran, kalp krizi riskini arttıran bir besin maddesi değildir. Ay çekirdeği pek çok önemli antioksidan, vitamin ve mineral içeren besleyici bir atıştırmalık, filmlerimize ve keyifli aile sohbetlerimize eşlik eden yüksek proteinli bir besindir.

Bilim insanlarınca yapılan araştırmalar Ay çekirdeğinin pek çok faydasını gözler önüne sermekle beraber; biz bu besleyici protein deposu için: Çekirdek tüketmenin 5 yararı başlığı altında detaylı bir inceleme yapabiliriz.
İşte ay çekirdeğinin yararları;
1-)İçeriğindeki fosfor, magnezyum gibi mineraller yönünden ay çekirdeği önemli besin maddelerine olan günlük

ihtiyacımızın çok büyük bir kısmını tek başına karşılayabilmektedir. Çekirdek bilinenlerin tersine içerisindeki yağdan dolayı kalp ve damar sitemini koruyan iyi kolesterolü arttırmaktadır. E vitamini yönünden bir hayli kuvvetli olan çekirdek; stresi, depresyonu, panik bozukluğu ve unutkanlığı önemli ölçüde engellemekte ve geriletmektedir.

2-)Hafızanın güçlenmesine yardımcı olup, beyin özelliklerinı arttıran, bir vitamin, mineral ve bitkisel ürün kombinasyonu olan Ay çekirdeği; kemik ve dişlerin oluşumu ve gelişimi için bir hayli yararlıdır. İçerdiği kuvvetli fosfor nedeniyle böbrek özelliklerin düzenlenmesini ve boşaltım sisteminin doğru çalışmasını sağlar. Beyin, sinir

ve damar özellikleri ile beraber kalp kasının kasılmasına yardımcı olarak kalp özelliklerinı da düzenler.
3-) Kanserden korunmada da kuvvetli bir yardımcıdır. Posalı bir gıda maddesi olduğu için kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısaltır ve bu zararlı maddelerin bağırsak duvarı ile temasını büyük oranda azaltır. Kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir ve bağışıklık sistemini, içerdiği B6 Vitamini nedeniyle daima kuvvetli tutar.

4-) Vücudu kızarıklık ve şişliklere karşı muhafaza etmeye yardımcı olur. Sağlıklı kolesterol olarak nitelendirebileceğimiz iyi kolesterol oluşumunu destekler. Beynimiz, kalbimiz ve kaslarımız için taşıdığı magnezyum değeri yönünden koruma sağlar. Magnezyum hemde ruh sağlığına karşı da kuvvetli bir iyileştiricidir. Ay çekirdeği depresyona yakın hastalar için bu bağlamda önemli bir kurtarıcıdır.

5-) Ay çekirdeği karışımında bulunan minerallerden bir tanesi olan selenyum özellikle hasarlı DNA hücreleri üstünde onarıcı bir etkiye sahiptir. Ay çekirdeği; aknelerin önlenmesi, yaraların hızlı iyileşerek tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kaldırılması konusunda da önemli bir yardımcıdır.
Protein yönünden üstün bir besin maddesi olan Ay çekirdeğini sofralarınızdan eksik etmeyin
Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.