cevaplar

Gündem

Son günlerde artan Afgan göçüyle ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle Afganistan üst yönetimiyle bu konuları masaya yatırıyoruz. ‘Bu konuda sizler de seyirci olmayın, lütfen halkınıza sahip çıkın’ diyoruz ve bu çalışmaları devam ettiriyoruz.

Tabi nereye kadar netice alırız o da ayrı bir konu. Çünkü sıkıntının boyutu gerçekten büyük” dedi. Suriyelilerle ilgili de Erdoğan, “Şu anda bunlar bize sığınmışlar; ‘Hadi geldiğiniz yere dönün’ diyemeyiz” ifadelerini kullandı. AFGAN AKINIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Son günlerde giderek artan Afgan akınıyla ilgili de Erdoğan, “Şu anda özellikle güvenlik noktasında alınması gereken tedbirler neyse bunları alıyoruz. Burada şartları zorluyoruz tabi. Şu anda Pakistan’la bazı görüşmelerimiz de var.

İşin bir de Taliban boyutu var. Onlarla ilgili olarak da bazı görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu mültecilerle ilgili konuda Dışişleri Bakanlığımız özellikle Afganistan üst yönetimiyle bu konuları masaya yatırıyor.

Onların da yapması gerekenleri yapmasını ve devreye girmesini istiyoruz. ‘Bu konuda sizler de seyirci olmayın, lütfen halkınıza sahip çıkın’ diyoruz ve bu çalışmaları devam ettiriyoruz.

Yoğun bir kampanya içindeyiz. Tabi nereye kadar netice alırız o da ayrı bir konu. Çünkü sıkıntının boyutu gerçekten büyük” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.