ceviz büyüklüğünde

Gündem

Ceviz Büyüklüğünde Olacak Marmara Bölgesindeki O İller D-olu Geliyor Saat Verildi
Hava Forum’un Twetter hesabına şu uyarı yapıldı: Başta İstanbul olmak üzere Sakarya, Yalova, Kocaeli ve çevrelerinde meteorolojik verilere göre iri dolu riski var ! Bugün çok sıcak ama gecesi ve Cumartesi sabaha karşı düşüş var, bol meteorolojik aksiyon bekleniyor. Tedbirli olmakta fayda var, takipteyiz

HAVA FORUM SİTESİ U-YARDI
Hava Forum’un internet sitesinde ise daha ayrıntılı bilgiler yer alırken bu gece icin şu u-yarılar yapıldı:

7 Ağustos 2021 Cumartesi 02:00 ila 06:00 saatleri arasında İstanbul (Özellikle Kuzey ilçeler ve Anadolu Yakası),Kocaeli, Yalova, Sakarya çevrelerinde özellikle Karadeniz’e bakan sahil ilçelerinde iri d-olu riski (ceviz veya portakal büyüklüğünde) bulunmaktadır.

Meteorolojik verilere göre, orta seviyenin kuru olması ve 650 mb’da 0 çizgisinin girmesi ve buna aşırı kararsızlığın eşlik etmesi hücrelerin güçlendiği anda iri dolu bırakabileceğini işaret etmektedir. İstanbul (Özellikle Kuzey ilçeler ve Anadolu Yakası),Kocaeli ve Sakarya’nın kuzeyinde 30 knot+ 0-6 km shear’a ilaveten 3500 J/Kg CAPE görünmektedir. Enerji çok yüksek, tüm bu birleşen riskler iri dolu gibi sert meteorolojik hadiselerin ortaya çıkabileceğine işaret etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.