çoğu evde mutlaka var

Gündem

K-anser, dünyada ve ülkemizde en sık görülen *-l-üm nedenleri arasında ka-lp d-amar h-astalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye’de her yıl 175 bin yeni k-a-nser teşhisi konulmakta ve yüzlerce insan çeşitli k-a-nser türleri nedeniyle h-ayatını k-aybetmektedir.

Yaşam şekli, genetik miras ve başka sebeplerle oluşabilen k-a-nser risklerini basit önlemlerle en aza indirilebilirsiniz. İşte günlük hayatınızda dikkat etmenizi gerektiren 5 hassas konu…

1-Plastik eldivenler yerine;
Plastik eldivenler yerine izci eldivenleri kullanın. Çünkü deterjanlar alerjiktir ve ufak dozlarda alındığı takdirde kr-onik olarak ka-nserojendir.

2-Bulaşık makinesi deterjanları; Bulaşıkları yıkamış olduğunuz deterjanlar petrol ürünüdür. Yani ka-nserojendir. Bulaşık makinesinden aldığınız bulaşıkları sirkeli ve limonlu su ile silebilirsiniz.
3-Halı temizliği; Halı bütün pestisitleri tutar. Bu nedenle halı temizliğine çok fazla dikkat etmek gerekir. Halıyı deterjanla temizlemek yerine sirkeli su ile temizlemek bütün pestisitleri temizlemeye yardımcı olacaktır.

4-Evde ayakkabılarla gezilmemeli; Evde gezilen ayakkabılarla gezilmemeli. Dışarıda giyilen ayakkabılar çıkarılmalı, başka ayakkabı giyilmeli. Çünkü dışarıdaki ayakkabı eve pestisitleri sokar. Bu durumda k-a-nserin oluşmasına zemin hazırlar. Pestisit, tarım ürünleri, k-imyasallar ve egzozdan çıkan g-azlardır.
5-Defne sabunu zeytinyağı; Defne sabunu zeytinyağı Devamlı olarak zeytinyağı ve defne sabununu tercih edin. Ellerinizi ve vücudunuzu hakiki zeytinyağı ve defne sabunuyla yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.