çok önemli sanatçımız

Gündem

Oyuncu İlyas Salman hakkında, sosyal medya üzerinden paylaşılan bir videoda Türk milletini alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediği gerekçesiyle, 2 yıla kadar h-apis c-ezası istemiyle d-ava açıldı.

İlyas Salman’a 2 yıla kadar h-apis istemiyle d-ava açıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 67 yaşındaki İlyas Salman’ın sosyal medya üzerinden paylaşılan bir video aracılığıyla Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti ve hükumetini, devletin yargı or-ganlarını alenen aşa-ğılamaya yönelik sözler söylediğinin ihbar edildiği kaydedildi. İhbarın ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığının belirtildiği iddianamede, Salman’ın sosyal medyada paylaşılan video içeriğinde Türk milletini alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediği belirtildi.

DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN ELEŞTİRİ YAPMAK GEREK DEDİ
İddianamede, sanatçı İlyas Salman’ın ifadesinde, videoda ifade ettiği sözlerin suç teşkil etmediğini, kimseyi aş-ağılama kastı olmadığını, düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde ifadeler kullandığını, muhalif bir kişiliği olduğunu, daha iyi bir gelecek için eleştiri yapmak gerektiğini belirterek, suçlamaları kabul etmediği aktarıldı.

SAVCILIK A-Ş-AĞILAMA KASTIYLA SÖYLENDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ
Sa-vcılık, Salman’ın video içeriğinde yer alan söylemlerinin aşağılama kastıyla söylendiği, düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kanaatine varıldığını belirtti.

BAKANLIK SO-RUŞTURMA İZNİ VERDİ
İlyas Salman’ın üzerine atılı s-uçun Adalet Bakanı’nın soruşturma iznine tabi olduğunun kaydedildiği iddianamede, soruşturma izni istendiği ve Salman hakkında soruşturma izni verildiği aktarıldı. Savcılık, İlyas Salman’ın “Türk milletini alenen a-şağılama” su-çundan 6 aydan 2 yıla kadar ha-pis ile ce-zalandırılmasını istedi. İddianame gönderildiği m-ahkeme tarafından kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.