çok sayıda

Gündem

De-lta varyantından daha hızlı yeni bir mutasyon tespit edildi
Kovid-19 salgınında De-lta varyantının yayılmasıyla birlikte ö-l-üm sayısı her geçen gün artarken, bilim insanları 2021 yılının Mayıs ayında C.1.2 isimli bir mutasyon tespit ettiklerini açıkladı. Mutasyon çok sayıda ülkeye yayılmış durumda.

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ve KwaZulu-Natal Araştırma İnovasyon ve Dizilim Platformu, bir inceleme yaparak yeni bir Kovid-19 varyantı belirleme edildiğini açıkladı.

D-elta varyantından daha hızlı yeni bir mutasyon tespit edildi. Bilim insanları 2021 yılının Mayıs ayında C.1.2 adlı bir mutasyon belirleme ettiklerini açıklarken, bu v-aryantının ilk olarak W-uhan’da belirleme edilen K-ovid-19’dan daha fazla değişim geçirdiği belirtildi

ÇOK SAYIDA ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Güney Afrika’nın yanı sıra İngiltere, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre gibi ülkelerde de bu varyantın görüldüğü belirtildi. Bilim insanların virüsün yayılma hızımı da izlerken, aylık olarak C.1.2 varyantının aynı Beta ve De-lta varyantları gibi hareket ettiğinin altını çizdi.

DİĞER VARYANTLARDAN ÇOK DAHA HIZLI

Henüz hakemli bir dergide yayımlanmayan incelemede C.1.2 dizilimindeki m-u-tasyon hızının senede 4.18 olduğu ve bunun da şu an insanların hayatını tehdit eden başka varyantlardan çok daha hızlı olduğu belirtildi. Bilim insanları, bu hızlı mutasyonun Alpha, Beta ve Gama varyantlarında da görüldüğünü belirtti.

DE-LTA V–RYANTINA GÖRE DAHA BASKIN OLMA İH-TİMALİ VAR

Tespit edilen C.1.2 varyantının yarısından fazlasının 14 mutasyon geçirdiğini açıklayan uzmanlar, “Bu va-ryantın yaratacağı tesiri görmek için daha çok çalışmak gerek. Bu varyantın De-lta varyantına karşı baskın olup olmayacağını görmek için çalışmaları artırmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.