çöl üzerinden geliyor

Gündem

Suriye’nin Sahra Çölü üzerinden kuvvetli rüzgarla Türkiye’ye kadar gelen toz bulutu Ankara dahil birçok şehri toza bürüdü. Meteoroloji yetkilileri vatandaşları sağlık yönünde uyarırken ayrıca toz bulutunun ardından çamur yağışlarının beklendiği bildirildi. Toz taşınımının, gece saatlerine kadar etkili olması beklenmektedir.

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen c-anlı yayında uyarılarda bulundu. Şen, “Bu ortamda mutlaka maske takılması lazım. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım. Toz taşınımı bu aylarda bu etkisini sürdürüyor. Ayrıca Mart ayında başlar, Temmuz ayına kadar sürer” dedi. Öte yandan araçları tozla kaplanan vatandaşlar oto yıkamacılara akın etti.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada: “Yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu ayrıca Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu’da Suriye kaynaklı Toz Taşınımı görüleceği tahmin edildiğinden başta hava kalitesinde düşme. Ayrıca görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamlar ile yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ayrıca tedbirli olunması gerekmektedir” denilmiştir.
Toz taşınımı hadisesinin, cuma günü gece saatlerine kadar etkili olması beklenmektedir.

PROF. DR. ŞEN YANITLADI: TOZ TAŞINIMI NE KADAR SÜRECEK?
CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen, canlı yayında şu ifadeleri kullandı:

Toz taşınımı yerdeki tozun rüzgarla havaya taşınması. Toz taşınımı tabii hava kalitesini düşürüyor. Bu ortamda mutlaka maske takılması lazım. Bu havada mikroplar bulunuyor. Astım krizlerini artırabilir. N-95 ayrıca N-149 maskelerinin kullanılmaması lazım, bunların temini de kolay değil. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım. Kronik rahatsızlığı olanlar ayrıca yaşlılar maske kullansın.
Bu aylarda bu etkisini sürdürüyor. Mart ayında başlar, Temmuz ayına kadar sürer, arada sırada. Nüfusun artmasıyla birlikte etkileşim fazla olduğu için arttı.

İstanbul’da toz Afrika’dan gelir, yüzeysel toz taşınımıdır.

ŞİMŞEK FIRTINASI
İç Anadolu’da atmosfer bayağı karışıyor. Yıldırım düşmez, yıldırım hep yukarıdan aşağıya çıkar. Yıldırım düşmez, yukarı doğru çıkar. Bu aylarda bunları görebileceğiz. Bunlar şunun işareti küresel ısınma. Bu bulutlarda dolu yağışını da görebileceğiz.

ANKARA’YI TOZ BULUTU KAPLADI
Suriye üzerinden gelen toz taşınımı Ankara’da etkili oluyor. Ankara’nın üzerini adeta toz bulutu çöktü. Başkentliler sabah uyandıklarında araçlarını çamur kaplamış şekilde gördüler. Meteoroloji’den yapılan açıklamada: Ankara’da bu etkinin akşam saatlerinde etkisini yitireceği ayrıca söylenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.