destek

Gündem

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, ekonomik yetersizlikler nedeniyle çocuklarına bakamayan ailelere sağlanan destekler,2021 yılı memur maaş katsayılarında yapılan artışla yeniden güncellendi. Buna göre, ilköğretime devam eden bir çocuk için ailelere sağlanacak destek aylık 684 liraya, ortaöğretime devam eden çocuk için 730 liraya, üniversiteye giden için de 821 liraya yükseldi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bakanlık tarafından yoksul durumdaki ailelerin çocuklarını sadece ekonomik yetersizlikler yüzünden yurtlara vermesinin önüne geçmek amacıyla “Sosyal ve Ekonomik Destek” (SED) hizmeti sağlanıyor.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen uygulamayla 2019 itibarıyla yaklaşık 79 bin yoksul çocuk ailesi yanında desteklenirken, ailelere geçen yıl çocuk başına aylık ortalama 653 lira ödeme yapıldı. Bu destek sayesinde son 12 yıllık süreçte 11 binin üzerinde çocuk, kuruluş bakımından ailesi yanına döndürüldü.

ORTA ÖĞRETİME GİDENLER İÇİN AYLIK 730 LİRA DESTEK Memur maaş katsayılarındaki yıllık artışla SED hizmetine ilişkin ödeme tutarlarında da her yıl artış sağlanırken, 2021 yılının destek miktarları da yeniden güncellenmiş oldu.

Bu kapsamda, ailesi yanında yardım yapılan okul öncesi çocuklar için destek miktarı aylık 456,28 liraya, ilköğretime devam eden çocuk için 684,41 liraya, ortaöğretime devam eden çocuk için 730,04 liraya, yükseköğretime devam edenler için de aylık 821,30 liraya yükseldi

Bakanlıkça ortaöğretim seviyesinde olup öğrenimine devam etmeyen çocuklar için ailelerine 2021’de aylık 456,28 lira ödenecek, kuruluş bakımından ayrılan gençler için de aylık 365,02 lira destek sağlanacak.

1 thought on “destek

  1. Ben malulen emekli biriyim.Aldığım maaş belli.Siroz hastasıyım.Dışarda ek iş yapamıyorum,gücüm kalmadı.Kızım üniversite 3 e geçti.zaten kredi kartı,devlet bankasından kredi aldım falan bu zamana kadar geldim.Ama tıkandım.Kart sona dayandı.Elde aylık diye bir şey kalmadı.Tekrar kredi aldım,diğer keredimni öderken.kartımın borcunu kapattım.Ama onla bitmiyor ki.iki kredi borcu ödemek zorundayım.Bu ay kayıt yenileme için 600 tl,yurt parası 370 olmuş,su geldi 7 aylık 370,elektrik 193tl.bu çocuk okula başlayınca harçlıkta vermem lazım.önüm kış yakacak lazım.inan çıkmaza girdim.Arabam var ke kör bi.Onu da satacam borcuma verecem.Yani inanın çıkmazdayım.Bu maaşla nasıl olacak onu da bilmiyorum.Allah yardımcımız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.