Dua eden yaşlı teyze

Hikaye

Yaşlı kadın oldukça dini bütün bir insanmış. Her sabah kapısının önüne çıkar ve bağıra bağıra dua edermiş: ‐ Allah’ım bize verdiklerin için sana şükürler olsun. Ardından her seferinde de yan komşusunun sesi duyulurmuş: ‐ Allah yok kadın Allah yooook!..ʺ Yaşlı teyze ne kadar sinirlense de yine her sabah

kapısının önüne çıkar ve bağıra bağıra dua edermiş: ‐ Allah’ım bize verdiklerin için sana şükürler olsun. Ardından her seferinde de yan komşusunun sesi duyulurmuş:

Allah yok kadın Allah yooook!..ʺ Yaşlı teyze ne kadar sinirlense de yine her sabah… Allah yok kadın Allah yooook!..ʺ Yaşlı teyze ne kadar sinirlense de yine her sabah dua edermiş, öteki komşu da inadından her seferinde ona öyle bağırırmış.. Bir akşam, komşusu yaşlı teyzeye bir oyun etmeye kalkmış… Markete gidip bir sürü meyve sebze ekmek vs. alıp torbalara doldurmuş, yaşlı teyzenin kapısının önüne bırakmış.

Ertesi sabah teyze kapıyı açıp da yiyecekleri görünce çok şaşırmış ve sevinçle bağırmış: ʺSana şükürler olsun Allah’ım, bu gönderdiğin yiyecekler için sana şükürler olsun!..ʺ Ağacın arkasından onu seyreden komşusu seslenmiş: Allah yok kadın, Allah yok!.. O yiyecekleri ben aldım!.. Yaşlı teyze hiç istifini bozmamış: ʺYüce Allah’ım sana ne kadar şükretsem azdır!.. Hem bu yiyecekleri göndermişsin hem de parasını şeytana ödetmişsin!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.