düşüşe geçti

Gündem

Yakıt Fiyat Düşüşü Son zamanlarda artan yakıt fiyatları vatandaşı araç kullandıramaz hale getirmişti Rusya Ukrayna arasındaki sa-vaş petrol fiyatlarını tarihi zirvelere taşımıştı.. Yakıt fiyatlarında büyük düşüş. Uzun zamandır ilk defa bu kadar yüksek indirim oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı i-şgal girişimi sebebiyle petrol fiyatlarında olağanüstü bir dönemden geçiliyor. Dün Brent petrolün varil fiyatı önce 137 dolara çıktı, ardından ise 112 doların altını gördü.
BENZİN ZAMMI İPTAL EDİLDİ
Bu hızlı değişim sebebiyle dün önce benzine 0.79, motorinin litre fiyatına ise 2.25 lira zam yapıldığı açıklandı. Ancak EPDK tarafından petrol fiyatlarındaki düşüş sebebiyle bu zamlar akşam saatlerinde iptal edildi.

AKARYAKIT FİYATLARINDA İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU
Brent petroldeki her yükseliş ardı ardına benzin ve mazotun po-mpa fiyatlarına yansıtılırken şimdi 112 dolar seviyelerine kadar çekilen petrol fiyatları sonrası vatandaşlar tarafından büyük bir indirim beklentisi oluştu.
Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ile 137 dolar seviyelerine çıkan Brent petrol sert bir düşüşle 112 dolar seviyesine kadar geriledi. Varil fiyatlarındaki yükselişle benzin ve mazot fiyatlarına arka arkaya zamlar gelirken, şimdi bu düşüş sonrası akaryakıt fiyatlarına büyük bir indirim beklentisi oluştu. Akaryakıt fiyatlarındaki indirimin 4 TL’yi bulabilir.

BRENT PETROLDEKİ DÜŞÜŞ FİYATLARA YANSIYACAK MI?
Brent petrol mart ayı başında yine 112-115 dolar seviyelerinde ve dolar 14,30 seviyelerindeyken İstanbul’da akaryakıt istasyonlarında benzin ve motorinin litre fiyatı 17 TL seviyelerindeydi.
Brent petroldeki yükselişle beraber gelen zamlar sonrası bugün İstanbul’da benzinin litre fiyatı 20,35 TL ve motorinin litre fiyatı ise 22,80 TL seviyelerinde.

Brent petroldeki yükselişle gelen zamların pompaya yansıtıldığı gibi düşüşlerde aynı şekilde yansıtılırsa benzin ve motorin fiyatlarında indirimin 4 TL’yi bulması bekleniyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.