ebabil

Hikaye

Son günlerde Türkiye’nin değişik bölgelerinde görülen ‘ebabil kuşu’nun izine son olarak Ordu’da rastlandı.Kuran-i kerimde Fil süresinde anlatılan; Ebrehenin Fil ordusununun Ebabil kuşları tarafından bozguna uğratılan bu mübarek kuş ülkemize neden geldi Allahın Ordusu Ebabil Kuşu Bakın Ülkemize Neden Gelmiş !..

Son günlerde Türkiye’nin değişik bölgelerinde görülen ‘ebabil kuşu’nun izine son olarak Ordu’da rastlandı
Ordu’nun Altınordu ilçesinde bir ilkokulun penceresinden içeri ebabil kuşu girdi.

Çıkmaya çalışırken pencerenin camına çarparak kendinden geçen ebabil kuşunu öğrenciler bir veterinere götürdüler. Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü bilgisi dahilinde tedavi edilen ebabil kuşu daha sonra doğaya salındı.

Halk arasında baharın habercisi olarak bilinen kış mevsimini Afrika kıtasında geçirdikten sonra Türkiye’ye giriş yapan ebabil kuşları sonbaharda yine güneye göç ederler. Yaşam alanları çok geniş olan ebabil kuşları, şehir merkezlerinde, otoyol kenarlarında, kırsallarda ve daha birçok alanda yaşayabiliyorlar. T üm canlılardan kaçmaya çalışan ürkek bir kuş türü olan ebabilleri beslenirken hiç görmek mümkün olmuyor.

Ayaklarının ucu kıvrık olmaları nedeniyle asla yerde yürüyemezler. Yere indiklerinde uçma zorluğu çeken ebabil kuşları, sürekli uçan kuş olarak biliniyor. Kuran-i kerimde Ebrehenin Fil ordusununun Ebabil kuşları tarafından bozguna uğratılması böyle anlatıyor Fil suresinin meali ; Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

1- Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine! 2- Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? 3- Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı. 4- Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı. 5- Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi. ŞÜPHESİZ ALLAH DOĞRULARI SÖYLER..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.