eksik olanlar

Gündem

Eksik dişleri olanlar dikkat: Bu t-eh-likeler sizi bekliyor Op. Dr. Tuna, diş eksikliğinin ve yanlış takılan protezlerin ağız ve dil kanserine neden olabileceğini belirtti; eksik dişi olanların tedavilerini ihmal etmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Eksik diş görüntüsü estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da kötü. Eksilen dişler, protezle tamamlanmaması halinde birtakım te-likelere yol açıyor.

2 HAFTAYI GEÇEN AĞIZ YA-RALARINA DİKKAT
Son zamanlarda artan uzun süreli ağız ve dil yaraları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, bu yaraların tekrarlama ve ağızdaki diş durumuna göre ka-nseri te-tiklediğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Odyoloji Uzmanı Op. Dr. Tuna Kenar, şöyle dedi:

“Ağız yar-aları bazen sıkıntılı sonuçlara sebep olabilir. Burada bizim için önemli olan konu, 2 haftayı geçen ağız ya-ralarında tü-m-öral gelişim açısından hastaların dikkatli olması. Bizim ağızda en sık gördüğümüz tekrarlayan oral aft dediğimiz, yani ağızda küçük yaralar tarzında gelişen lezyonlardır.

Bu lezyonlar çoğu zaman dil, damak, diş eti, yanak içi mukozası gibi farklı alanlarda gezici tarzda olur. Biri iyileşirken diğeri ortaya çıkmaya başlar. Benzer şekilde ağız yaraları, bazı mineral (demir, çinko gibi) ve vitamin (B vitaminleri gibi) eksikliklerinde, Behçet hastalığı, romatoid artrit gibi bazı romatizmal hastalıkların görüntüsü olarak da ortaya çıkabilir. Ek olarak, çoğu zaman travmatik lezyonlara bağlı da ağızda y-ara ve kitleler meydana gelebilir. Ağız ya-raları genelde mukozayı tutar, bazen yüzeyden kabarık olur bazen de yüzeyden aşağı doğru krater tarzında da olabilir .”EKSİK DİŞLER KRONİK İLTİHAPLARA VE K-AN-SERE NEDEN OLUYOR

Tekrarlayan yaralarda hekime başvurulması gerektiğinin altını çizen Dr. Kenar, “Ağız ya-ralarında önemli olan bunların tekrarlayıcı olup olmadığı, ne kadar sürede iyileşip iyileşmediği veya giderek büyüdüğü. Özellikle üzerinde renk değişikliği olması, k-an-ama meydana gelmesi, ya-ra, kabuklanma durumlar bizim için bir u-yarıcı niteliği taşıyor. İleri yaşlarda eksik dişler, eksik ya da düzgün oturmayan diş protezleri dile, damağa, diş etlerine ve yanak içi mukozalarına sürterek vu-rarak oralarda kronik ilti-haplara, hatta ağız ve dil kanserlerine yol açmakta. O nedenle bu tür sıkıntılı durumlar olmaması için ağızda iki haftayı geçen yara olduğu zaman hastalarımızın bir kulak burun boğaz hekimine başvurmalarını öneriyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.