emeklilerin

Gündem

Ocak ayı zammına ek olarak milyonlarca emekliye Temmuz’da ek ödeme yapılacak. Yapılan tahminlere göre SSK’lı emeklilerin aylıklarında 714 lira artış yaşanacak.

MAAŞLA BİRLİKTE EK ÖDEMELER DE ARTACAK Milyonlarca emeklinin gözünü diktiği Ocak ayı zammıyla birlikte yalnızca emeklinin maaşı artmayacak. Emeklilerin aylıklarının yanında, aldıkları ek ödemelere de zam yapılacak. Ocak ayında yapılacak zammın emeklileri memnun etmesi hedefleniyor.

SON 6 AY ÖNEMLİ Emeklilere yapılacak zamda son 6 aydaki enflasyon oranına dikkat ediliyor. Uygulama kapsamında Temmuz ve Ekim ayları arasındaki enflasyon oranına dikkat edildiğinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6,72 oranında zam yapılacağı, memur emeklilerineyse yapılacak

yüzde 5 zamma ilave yüzde 3,72 oranında da enflasyon farkı ekleneceği kesinleşti. Yeni yıla son 6 ay kala dikkate alınarak aylıklar belirlendiği için kesin sonucun ortaya çıkması için 2 aylık süreç kaldı.

TÜFE YÜZDE 9,17 ARTACAK Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları’nın yaptığı tahminlere göre enflasyon 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 18,4 artış gösterecek. Enflasyonla birlikte Tüfe’de yüzde 9,17 artacak. Tahminlerin doğru olması durumunda SSK ve Bağ-Kur’dan emekli vatandaşlara yüzde 9,17 zam yapılırken, memur emeklilerine yapılacak yüzde 5’lik zamma ilave olarak yüzde 6,17’de enflasyon farkı eklenecek.

3 BİN 297 LİRAYA YÜKSELECEK Emekli Sandığı’nda yer alan emekli doktorların, Ocak’taki üçüncü artışta ilave ödemeleri gerçekleştirilecek. Memur aylığının katsayısı yüzde 11,17 artış yaşarsa, aylık ilave ödemesi uzmanlarda 3 bin 397 liraya, uzman olmayanlarda ise 2 bin 598 liraya yükselecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.