Emekliye çifte zam

Gündem

Emekliye çifte zam müjdesi. Milyonlarca memur ve memur emeklisini heyecanlandıran gelişme ile Ocak ayında gelecek yüzde 5 zammın yanı sıra verilecek enflasyon farkı belli olmaya başladı. Yılın son çeyreğine girilmeden önce enflasyon farkı 1,23 oldu. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi ise daha yüksek.

Çalışma hayatının büyük kesimini oluşturan memur ve memur emeklilerinin yüzünü güldürecek haber geldi. Enflasyon verilerinin TÜİK tarafından açıklanmasının ardından yıl sonunda memur ve emekliye yapılacak enflasyon farkı da şekillenmeye başladı. Şu anki enflasyon farkı ile en düşük memur emeklisi aylığı yıl sonunda yüzde 6,23 zam ile 3 bin 480 TL’ye çıkacak.Memur ve emekli memurları heyecanlandıran gelişme. Ocak ayında, çifte zam gelebilir. Ağustos ayında gerçekleşen toplu sözleşme kararlarına göre, memur ve memur emeklilerine ocak ayında yüzde 5 zammın yanı sıra, enflasyonun yüzde 3’ü geçmesi durumunda enflasyon farkı kadar da zam yapılacak.

YÜZDE 7,21 ZAM BEKLENİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından paylaşılan değerlendirmelere göre, 2021 yılının ikinci yarısı için enflasyonun toplamda 5,21 oranında olması beklen.Eğer enflasyon rakamları Merkez Bankası’nın tahmini gibi olursa, bu da memur ve emekli memur için enflasyon farkı olarak yüzde 2,21 oranında bir zam geleceği anlamına geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.