en çok izlenen diziydi

Magazin

Ekran klasiklerinden biri olan Uzaylı Zekiye dizisini hatırlıyorsunuzdur. Peki Uzaylı Zekiye’yi canlandıran Seden Kızıltunç şimdilerde neler yapıyor? İşte Uzaylı Zekiye’nin son hali.

Televizyonların siyah-beyaz yayın yaptığı zamanlarda, ilk kez bilim-kurguyu konu alma özelliği bulunan dizi ‘Uzaylı Zekiye’nin başrollerinde Seden Kızıltunç, Münir Özkul, Doğu Erkan, Üstün Asutay, Atacan Arseven, Suna Selen ve Betül Arım rollerinde görev almışlardı . Bilim insanlarının yaptıkları bir hata sonucunda süper yetenekler edinmiş alık bir kız rolü olan Uzaylı Zekiye karakterine, Seden Kızıltunç can vermişti.

Uzaylı Zekiye karakteri en tanınan karakteri ilaveten Uzaylı Zekiye’nin senaryosunu yazan kişi. Şimdilerde ekranlardan uzak bir yaşam yaşam sürdüren Kızıltunç tiyatro sahnelerini bırakmadı. En son 2016 senesinde “9 Kocalı Kadriye” adlı tiyatro oyunuyla izleyiciyle buluştu.

‘Uzaylı Zekiye’ Seden Kızıltunç şimdi ne yapıyor?
80’lere da-mgasını vu-ran ve Türk fantastik komedi dizilerinin mihenk taşlarından olan Uzaylı Zekiye’yi Seden Kızıltunç, hem yazdı hem de başrolünü üstlendi. Kızıltunç’u tiyatro izleyicisi ise sahnedeki performansıyla zaten biliyordu. Münir Özkul’un, “Onun kaderinde başrol var” dediği Seden Kızıltunç şimdi ne yapıyor? İşte Seden Kızıltunç’un şimdiki hayatı…

1988 yılında TRT’de ekrana gelen Uzaylı Zekiye sadece 10 bölüm yayınlanmasına rağmen efsane oldu. Fantastik komedi türündeki dizinin hem senaryo yazarı hem de başrol oyuncusu Seden Kızıltunç’a Doğu Erkan, Münir Özkul, Üstün Asutay gibi usta sanatçılar eşlik ediyordu. Hürriyet’ten Eda Solmaz’ın haberine göre, Kızıltunç’un bugünkü hayatı bambaşka. İşte usta oyuncunun dünü ve bugünü… 1957’de Ankara Devlet Konservatuvarı’na giren Kızıltunç’un oyunculuğa ilgisi çocuk yaşlarda başlıyor:

Her zaman iki ayağınızın üzerinizde duracaksınız yoksa bir aptal adamla ömür boyu aynı yastığı paylaşırsın. Okumazsanız sizin yerinize başka bir çocuğu okuturum.’ Baya katı kuralları vardı. Babamla arkadaştık ama annemizden çekinirdik. Kulağımız hep dolu büyüdük. O zamanlar Türkiye başkaydı, herkes vatanı ve birbirini severdi. 1957’de konservatuvara girdiğimde, yaşımı büyütüp aldılar. Yatılı okuyabilmem için. Mesleğimiz her şeyden önemliydi. Tiyatroya girer girmez hayalim çok iyi oyuncu olmaktı. Ardından da İstanbul Konservatuarı’na geçiş yaptım.”

MÜNİR ÖZKUL “SEDEN’İN KADERİNDE BAŞROL VAR” DEDİ Seden Kızıltunç, İstanbul’da okumaya başladığında tiyatrodaki ilk başrolünü alıyor:

“İstanbul’a geldiğimde babamın arkadaşı Anadolu Ajansı’nın müdürü Cavit Yamaç’la tanıştım. Beni Mücap Ofluoğlu’nun tiyatrosuna gönderdi ve ‘Provaları izlersin’ dedi. Orada Sabahattin Kudret Aksal’ın ‘Tersine Dönen Şemsiye’ oyunu oynanıyordu.
Çolpan İlhan, Altan Karındaş, Mücap Ofluoğlu gibi çok değerli oyuncular rol alıyordu. Ben de salonda bir köşede torpilli olarak prova izliyordum. Hala rolünü oynayacak Şevkiye May ‘Bu yaşlı rolü neden bana veriyorsunuz’ diyerek provaya gelmemişti. Mücap Bey, bana dönerek ‘Siz rolü okur musunuz? Oyuncumuz gelmedi, prova aksamasın’ diye sordu. Yazar Sabahattin Bey de oradaydı. Oyun ilk defa okunuyordu. Hala ve abisi konuşuyordu.”

“Ben halayı okurken bir anda sessizlik oldu ve ‘Bu rolü siz oynar mısınız’ dediler. Haklı olarak herkes birbirine baktı. Karşılarındaki 18-19 yaşlarında çocuktu sonuçta. Hemen ‘Oynarım’ dedim, o kadar yüksek ki enerjim ve kendime güvenim… Ardından ilk kez seyirci karşısına çıktım. Annem de seyircilerin arasındayken yanındakiler diyor ki ‘Kadın ne güzel oynadı’, o da ‘O kadın değil benim kızım’ diyerek karşılık veriyor. Sahnedeki yaşlı bir kadını canlandırınca…

Ondan sonra Haldun Dormen, yeni bir tiyatro kurmuştu, ona dahil oldum. Dormen Tiyatrosu’nda Münir Özkul’la ‘Generalin Aşkı’ oyununda başrol oynadım. Tuncel Kurtiz, anlatırdı, Münir, ‘Neden başrolleri Seden oynuyor’ sorusuna şu yanıtı verirmiş, ‘Çünkü onun kaderi bu.’ Çok iyi oynayınca yıkılıyorsunuz, ‘ben ne yapacağım bundan sonra’ diyorsunuz. Allah’tan televizyon geldi, yeni bir oyuncak oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.