eritip sürülünce

Sağlık

Herkesçe Malumdur ki Jiletle tüy alma diğer yöntemlere göre en kolayı ve en çabuğudur. Fakat maalesef kızarıklık ve tahrişe sebep olabilir. Sizin için tıraş sonrası tahrişi önlemeye yardımcı doğal çözümler derledik.

Mısır Nişastası Veya Bebek Pudrası
Mısır nişastasının kaşıntılı cilde anında rahatlama getirdiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden bebeklerin kaşıntılarını gidermek için kullanılan bebek pudralarının içine katılır. Evinizde bebek pudrası varsa bunu tahriş olmuş bölgeye uygulayın, cildinizin yatıştığını fark edeceksiniz. Eğer evinizde bebek pudrası yoksa bir miktar mısır nişastasının su ile karıştırıp macun haline getirin ve tahriş olmuş bölge üstünde 10 dakika bekletin. Su ile yıkayınız.

Bal
Balın yanmayı önleyici ve anti mikrobik özellikleri tahriş olmuş cildinizi pürüzsüz ve yumuşacık yapacaktır. Bir miktar organik ham balı tahriş olmuş bölgeye uygulayın. 10-15 dakika bekletip ılık su ile yıkayın.

Doğal Yağlar
Doğal yağlar yatıştırıcı özellikleri ile bilinirler. Zeytinyağı, çay ağacı yağı ve E vitamini yağı tahriş olmuş cildinizi onarmak için mükemmel çözümdür. İstediğiniz yağlardan birini seçip tahriş olmuş bölgeye pamuk yardımıyla günde iki kere uygulayın. Zeytinyağı gibi doğal bitki yağları cilde direk uygulanabilirken lavanta yağı, çay ağacı yağı gibi esansiyel yağların su ile karıştırılıp cilde uygulanması gerekir.

Soğuk Kompres
Soğuk kompres cilt sıcaklığını düşürür ve sinir aktivitesini azaltır. Kızarıklık ve kaşıntıdan çabuk kurtulmak için çok iyi bir yöntemdir. Bir kaç buz küpünü bir havluya sarıp tahriş olmuş bölge üzerinde birkaç dakika tutun. Eğer evde buz yoksa bir havluyu soğuk su ile ıslatıp aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Vazelin
Vücudunuzu tıraş etmek cildinizi kurutur ve kaşındırır. Tıraş işleminden sonra cildinizin doğal nem miktarını dengelemek çok önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri nemlendirici özelliği ile nam salmış vazelin kullanmaktır. Tahriş olmuş alana bir miktar vazelin sürün ve 10-15 dakika bekletin. Islak bir havlu yardımıyla durulayın.

A’spirin
A’spirin, medikal alandaki yararlarının yanı sıra döküntü ve tahrişle başa çıkmak içinde çok etkilidir. Tıraş sonrası yanma hissinin daha az ağrılı ve tahriş edici olmasını sağlar. Bir bardak suda 2-3 a’spirin tabletini eritin. Tahriş olmuş bölgeye uygulayın ve yaklaşın 10 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.

Elma Sirkesi
Elma sirkesi, mikropları ve bakterileri yok eden ve yanmayı azaltmaya yardımcı olan bir sirkedir. Asidik içeriği cildinizin pH seviyesini düşürerek kızarıklığı ve pürüzleri giderir. Eşit miktar elma sirkesi ve suyu karıştırın. Pamuk yardımı ile tahriş olmuş bölgeye uygulayın ve kuruyana kadar bekletin. Daha sonra su ile durulayın. Elma sirkesinin asitli yapısı alerjiye eğilimli ciltlerde tahrişe neden olabileceği için önce bileğinizde cildiniz üzerindeki etkisini test etmeyi öneririz.

Yulaf Ezmesi
Yulaf ezmesinin kaşıntı ve yanmaya karşı etkisi sayesinde tıraş sonrası uyguladığınızda cildinizin yatıştığınızı hissedeceksiniz. Bir miktar yulaf ezmesi ve sadece yoğurdu bir kapta macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Tahriş olmuş bölgeye uygulayan. Yarım saat bekletin sonra ılık su ile yıkayın.

Aloe Vera
Çok etkili nemlendirme özelliklerine sahip olan aloe veranın tıraş sonrası cildi rahatlatmak için çok iyi bir çözüm olduğunu biliyor muydunuz? Aloe veranın özündeki jel kıvamındaki maddeyi ayırın ve tahriş olmuş bölge üzerinde gezdirin. Kurumasını bekleyip ılık su ile yıkayın.

Salatalık
Salatalık neredeyse tamamen sudan oluşur ve bu da onu kuru ve tahriş olmuş ciltler için en iyi doğal nemlendiricilerden biri yapar. Dilimlenmiş taze salatalıkları cildinize sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Kızarıklık ve yanma hissini daha hızlı azaltmak için buzdolabında beklettiğiniz soğuk bir salatalık kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.