Erken emeklilik

Gündem

Emeklilik planı yapanlar dikkat! 10 yıl prim ödeyen çalışanlara erken emeklilik fırsatı sunuluyor! Erken emeklilik detayları netleşti Emeklilik konusu Türkiye gündeminden düşmeyen konular arasında yerini aldı. Emeklilik planı yapanları yakından ilgilendiren bir gelişme ise gündeme bomba gibi düştü. 10 yıl çalışan ve primlerini ödeyenlere emeklilik fırsatı sunulacağı açıklandı. Birçok çalışanın dikkatini çeken haberin detayları netleşirken, emeklilik planı olanlar ise araştırmalarına başladı. İşte 10 yıl sigortalı çalışanları ilgilendiren haberin detayları…

Türkiye’de emeklilik planları çalışanların gündeminden düşmüyor. Birçok çalışan, ne zaman ve kaç yaşında emekli olabileceğini hesaplıyor. Prim, yaş ve sigortalı olma süresi emeklilik sürecini etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Son yaşanan gelişmelere göre 10 yıl çalışan, 3600 gün prim ödeyen ve belli şartları çalışan kişilere emeklilik yolu görünüyor. Birçok kişinin dikkatini çeken bu gelişmenin detayları merak konusu olurken araştırmalar başladı.

Çalışanların emekli olmalarının en önemli unsurları arası da belli bir yaşı doldurmuş olmak, gereken primleri ödemek ve sigortalı çalışma süresini doldurmuş olmak bulunmaktadır. Kadınların emekli olması için 20, erkeklerin emekli olabilmesi için 25 seneyi doldurmuş olması gerekir. Bu şartlar tamamlandığında emeklilik olunduğu gibi bazı şartlarla erken emeklilik de fırsatı da bulunabiliyor.

Son olarak açıklanan kısmi emeklilikte ise 10 yıl çalışma süresini dolduranlara emeklilik fırsatı sunuluyor. Buna göre 3600 gün prim ödeyen ve 10 yıl sigortalı çalışanların emekli olabileceği ortaya çıkıyor.

Kısmi emeklilik şartlarında, sigortalı çalışma süresi ve sigorta statüsü kısmi emekliliği etkilemektedir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan SSK’lı kadın çalışanlar, 3600 prim gününü ödedikleri takdirde 58 yaşında, erkek çalışanlar ise 60 yaşında emekli olma şartını elde edebilmektedir. Emeklilik planında tarih büyük önem taşımaktadır. Buna göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı çalışma hayatına giren birisi 3600 prim gününü tamamlayarak emekli olabilir.

9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı çalışma hayatına giren SSK’lılar 25 sene sigortalı çalıştıktan sonra 4500 prim gününü de doldurduğu takdirde emekli olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.