etkisi artık

Gündem

Uğur Şahin’den korkutan sözler: A*şının varyantlara karşı sağladığı koruma düşüyor
Koronayla mücadelede en büyük s*la-hımız olan a*şılama oranının etkinliğinin ne kadar olduğu halen bir tarışma konusu. Aş*ının mucidi Uğur Şahin, a*şının an-tikor oranının düştüğünü belirterek, “A*şının yeni va-ryantlara karşı sağladığı koruma daha düşük. Ancak hücresel bağışıklığın düştüğüne dair bir kanıt yok.” sözlerine yer verdi.

Koronavirüs salgınına karşı Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kurduğu B-ioNTech, P-fizer ile güçlerini birleştirerek bir a*şı geliştirdi ve son yılların en büyük başarı öykülerinden birine imza attı. Fakat De-lta var-yantının hızla yayılması ve geçen hafta İ-srail’de yapılan bir araştırmada Bi-oNTech’in geliştirdiği aşının bu tür m-utasyonlara karşı güçsüz olduğunun ortaya çıkması sonrasında Şahin açıklamalarda bulundu.

“3. DOZ A-ŞIYA NADİREN İHTİYAÇ VAR

“Wall Street Journal’a özel bir demeç veren Şahin, “A*şının yarattığı Kovid-19 ba*ğışıklığı düşüyor fakat şu an üçüncü bir -doz a*şıya nadiren ihtiyaç var” dedi.
HÜKÜMETLER KARARLARINI KENDİLERİ VERMELİ

Şahin, her ülke hükümetinin bu konuda kendi kararını vermesi gerektiğini dile getirirken, “Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı” sözlerine yer verdi. “A*ŞININ YENİ VARYANTLARA KARŞI SAĞLADIĞI KORUMA DAHA DÜŞÜK”

Şahin, bu araştırma sonuçlarını doğrularken, buna karşılık a*şının 7 ay sonra bile koruma sağladığının altını çizdi. Şahin, henüz bir üçüncü d-oz a*şıya ihtiyaç olmadığını da vur-guladı. Şahin, “A-ntikor seviyeleri azalıyor. A*şının yeni varyantlara karşı sağladığı koruma daha düşük” ifadelerinde bulundu.

“HASTALIK A-ĞIR ATLATILMIYOR”

Şahin, “An-tikor seviyelerinin düşmesi demek insanların hastalanması anlamına gelebilir. Fakat henüz hü-crelerin ba-ğışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı a-ğır atlatmıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir