Faturalarda Yeni Dönem

Gündem

Milyonları İlgilendiriyor.Faturalarda Yeni Dönem Başlıyor…

TBMM Sanayi Komisyonu’nda kabul edilen Tüketici Koruma Yasası’nda dikkat çeken düzenlemeler yer aldı. Buna göre Elektrik, doğalgaz, telefon ve internet faturaları ödenmeyip, verilen hizmet kesildiğinde, yeniden açmak için vatandaşlar ücret ödemek zorunda kalmayacak. Öte yandan köprü ve otoyol ce-zalarının yarı yarıya düşürülmesi öngörülmüştür.
Tüketicileri Koruma Yasası geçtiğimiz günlerde TBMM Sanayi Komisyonu’nda kabul edilmiştir.

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre: Söz konusu düzenlemeler telefon, cep telefonu ve internetten açma kapama parası alınmaması, 3 yıl kullanılmayan cep telefonu hatlarının iptali, otoyol, köprülerden kaçak geçiş c-ezalarının yarısı oranında düşürülmesi olarak sıralanmıştır.

Elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet gibi hizmetlerde faturaların ödenmemesi halinde kesme işlemi uygulanıyor. Örneğin doğalgazda 36 lira, GSM operatörleri 30-50 lira arasında değişen açma-kapama bedeli alıyor. Elektrikte ise bu rakam 37 ila 189 lira arasında değişiyor. Bunlar özel sektörde ve belediyelerde olduğu için bir düzenleme söz konusu olmayacaktır.

AÇMA-KAPAMAYA PARA YOK

Açma-kapama paraları konusunda ilgili bakanlıklar bir yönetmelik çalışması başlattı. Önümüzdeki günlerde yapılacak düzenleme ile internet, cep telefonları veya sabit telefonlarla ilgili düzenleme yapılacak. Eğer ekstra bir hizmet gerektirmiyorsa, bu işlem için bir personel görevlendirilmiyorsa yani sadece dijital ortamda bu işlemle hizmet açılabiliyorsa açma kapama parası alınmayacak. Örneğin fatura ödendikten sonra dijital ortamda, bir tuşa basarak açma işlemi halledilebiliyorsa para alınmayacaktır. Bu kriterlere telefon, cep telefonu ve internet uymaktadır.

KAÇAKÇILIK ÖNLENECEK

Mevcut sistemde 7 yıl kullanılmayan cep telefonların hatları iptal ediliyor. Bu sürenin aşağı çekilmesine i-lişkin de bir çalışma yapılıyor. Yeni sürenin 2 ya da 3 yıl olması planlanıyor. Böylece klonlama yani kaçakçılığın da önüne geçilecektir.

Paralı kullanılan otoyol, tünel, köprülerden kaçak geçenlere verilen ücretin 4 katı c-ezalar da gündeme geldi. Özellikle İstanbul’da bunun büyük sorunlara neden olduğu, bazı vatandaşların araçlarının bedelinden çok c-ezası bulunduğu aktarıldı. Toplantıda kaçak geçiş ce-zasının 4 katından 2 katına indirilmesi önerilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.