gece başlıyor

Gündem

Çok fena geliyor! Bu gece her şey değişiyor! sıcaklık 10 gün yarın yarın yağacak.. Meteoroloji’nin tahminlerine göre bahar havası bir süreliğine mola verecek.

Bugünden itibaren perdeler yurdun büyük ölçüde etkilerken hava gidişattaki sıcaklık. Yağışlar haftaya gelecek kadar sürecektir, perşembe günü terk edecek. Yağışların ardından hava sıcaklıklarının yeniden yeniden geçmesi bekleniyor. Orhan Şen ise İstanbul için saat verip uyardı… İşte 17 ve 18 Nisan 2022 hava durumu tahminleri…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bugün Marmara’nın batısı ve Kuzey Ege’de görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların; akşam saatlerinden itibaren etkisini arttıracak.

Yağışların 18 Nisan pazartesi günü Kırklareli, Edirne, Tekirdağ çevreleri ile Avrupa Yakası ağırlıklı olmak üzere İstanbul, Çanakkale, Balıkesir’in kuzey ve batısı ile İzmir’in kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması bekleniyor.

Meteoroloji tarafından yapılan uyarıda, yağışların 17 Nisan 2022 akşam 18.00 ve 18 Nisan 2022 sabah 09.00 saatleri arasında etkili olacağı ifade edilirken vatandaşların yapılacak uyarıları dikkate almaları ve sel, yıldırım gibi doğal afetlere karşı tedbirli olmaları gerektiği hatırlatıldı.

TOZ TAŞINIMI DA BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz (Sinop hariç) ile Antalya’nın batı ilçelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara’nın batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde iç kesimlerde pus ve yer yer sis, doğu kesimlerde buzlanma don olayı bekleniyor. Ülkemizin batı ve iç kesimlerine Afrika üzerinden toz taşınımı beklenmektedir. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır.

Orhan Şen saat verip su baskını uyarısı yaptı Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen de gün ve saat verip uyardı. Orhan Şen, “Bugün yağmur sabah saatlerinde Kuzey Ege ve Marmaranın güneyinde başlayacak. Öğlen saatlerinde (12:00 civarı) Trakya ve İstanbulda başlayacak. Akşam saatlerinde Edirne Kırklareli Tekirdağ ve İstanbul da kuvvetlenecek. Bu gece ve yarın İstanbul’da su baskını riski var, Dikkat!” dedi.

Kırkikindi yağmurları gök gürültülü ve yıldırımlı olacak Yarın yani 18 Mart Pazartesi için de uyarılırın sürdüren Prof. Dr. Orhan Şen, “Trakya Çanakkale, Balıkesir’in batı ve kuzeyinde kuvvetli yağmur ve su baskını riski var. Bu haftayı Türkiye yağmurlu. İç kesimlerde öğlen başlayan “Kırkikindi” yağmurları gökgürültülü ve yıldırımlı olur. Sıcaklıklar yarın 5-6 C düşecek Ancak perşembe günü ısınacak.” uyarısı yaptı.

Marmara ve Ege için ‘Çamur Yağmuru’ uyarısı Marmara ve Ege’ye ‘Afrika üzerinden’ toz taşınımı uyarısı geldi. Yağışların da çamurlu olabileceği belirtildi. Meteoroloji uzmanları “İstanbul’daki yağış tozu çamur halinde yere indirecek” dedi.

Eskişehir, Bursa, Kütahya, Bilecik’te yaşayan vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Toz aşınımı nedeniyle görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, yağış ihtimali olan yerlerde ise çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklar meydana gelebileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.