gerçekle yüzleşti

İlginç & Yaşam

Russ ve Dawn Hazael üç yaşındaki kızları Alicia’nın yatağında fark ettikleri detay ile hayatlarının ş-kunu yaşadılar. Genç çift küçük kızlarını hemen doktora götürdü. K-rkunç olayı doktor fark etti.
Russ ve Dawn Hazael çifti küçük kızlarının hızla büyüdüğünü öğrenince korkunç bir gerçekle yüzleşmek zorunda kaldı.

Çift 3 yaşındaki kızlarının r-gl olduğunu görünce yaşadıklarına inanamadı. 29 Eylül 1993’te dünyaya gelen Alicia’nın doğduğunda sağ kolunda belli belirsiz bir doğum lekesi vardı. Bu lekeyi önemsemeyen aileyi ilerleyen zamanlarda ilginç olaylar bekliyordu.

DOKTORLAR İ-TİS-MAR-DAN ŞÜPHELENDİ
Her şey normal ilerlerken 20 aylık olan Alicia’nın yatağında anne Dawn şaşırtıcı bir şey gördü. Vakit kaybetmeden hemen doktora giden aileye doktorlar k-nın çocuğun genital bölgesinden geldiğini ilettiler. İlk önce doktorlar küçük kızın i-tism-ar edildiğini düşündü. Doktorlar aileyi hemen sorguya çekti. Aile böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylemesi üzerine küçük kızın karın bölgesine ultrasonla bakılmasına karar verildi.

10 YIL ERKEN ERGENLİĞE GİRDİ
Alyssa’ye ultrasonla bakan doktorlar küçük kızın sağ yumurtalığında k-ist olduğunu tespit etti. Kanamaya da bu ki-stin neden olduğunu aktardılar. Ancak doktorların bir şü-phesi daha vardı o da kanserdi. Doktorlar küçük Alyssa’yi a-eliyata alıp kisti biy-opsiye gönderdiler. Aile bir ay sonra kızlarında binde bir görülen iyi huylu Folikül kist olduğunu öğrenince biraz rahat nefes aldı. Alyssa 1 yıl sonra lavaboya gittiğinde anne kızının i-ç ça-m-aşırında k-a-n görünce tekrar çok k-orktu. Yeniden doktora giden aile kızlarının r-gl olduğunu öğrendi. Küçük Alyssa vücudundaki östrojen seviyesinin a-şırı yüksek olması ile ergenliğe 10 yıl önceden girmek zorunda kaldı.

FOLİKÜL Kİ-S-T NEDİR?
folikül normal şartlarda her kadında yumurtalıklarda bulunmakta ve yumurta hü-cresini içermekte olan ufak k-seciktir. Üreme çağı içindeki kadında eğer bir yumurtlama problemi yoksa adet döneminin ortasında folikülün büyüklüğü yaklaşık 2 cm’ye ulaşır, yumurtayı içinde bulunduran folikül çatlar ve içindeki yumurta dışarı atılır, yumurtlama olur. Yukarıda anlatıldığı üzere folikülün istenen büyüklüğe ulaşmasına rağmen çatlamaması durumunda folikül kisti meydana geliyor. Folikülün çatlamamasından kaynaklanan bu folikül ki-stleri genellikle 2 – 4 cm çapında k-istlerdir.

Yumurtalıklarda iki çeşit fonksiyonel kist oluşur. Bunlardan birisi folikül kisti, diğeri ise korpus luteum k-stidir. Bu yumurtalık kistler sıklıkla genç ve orta yaşlardaki kadınlarda görülmektedirler. Zaten bu k-stlerin oluşumu yumurtlama işleviyle ilgili olduğundan 40 yaşından sonra seyrek olarak görülürken, 45 yaşı geçince neredeyse hiç görülmez. Zira artık yumurtlama biter, kadın m*nopoza girer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.