görmezden gelmeyin

Sağlık

Çok sayıda insan ka-nserin erken belirtilerini görmezden gelir ve ancak durum çok ciddi hale geldiğinde bir uzmana başvurur. İstatistikler, birçok kişinin önleyici kontrolleri ertelediğini gösteriyor.

K-ANSERİN EN YAYGIN 8 ERKEN BELİRTİSİ
Ka-ns-erin ilk belirtilerin farkında olarak zamanında yardım istemek her zamankinden daha önemli hale geldi. Çünkü o-nkologlar, koronavirüs salgınında düzenli kontrollerin azalması nedeniyle ka-nser hastalarının sayısının önemli ölçüde artabileceğinden endişe ediyor.

Alışılmadık, yeni ve açıklanamayan belirtileri göz ardı etmemek önemlidir. Daha az te-hlikeli hastalıklardan da kaynaklanabilmelerine rağmen, devam ederlerse bir uzmana başvurmaya değer. K-a-nserin en yaygın erken belirtileri hem kadınlar hem de erkekler tarafından göz ardı edilebiliyor. K-A-NSERİN 8 ERKEN BELİRTİSİ Nefes Almada Zorluk ve Yutma Problemleri Hastaların daha sonra hatırladıkları akc-iğer k-a-nserinin ilk belirtilerinden biri nefes darlığıdır.

Tiroid k-a-nseri de trakeaya bir yumru veya tü-mör baskı yaparsa solunum problemlerine neden olabilir. Devam eden herhangi bir solunum problemi doktora görünmek için bir nedendir. Yutma sorunları, bazen a-kciğer k-anseri belirtisi olabilirken bazı durumlarda ise yemek borusu ve gırtlak ka-nseri ile ilişkilidir. Ses kısıklığı, daha yumuşak bir ses veya bo-ğazınıza bir şeyin baskı yaptığı hissi, tiroid k-a-nserinin erken bir belirtisi olabilir. Aynı şey, nefes borusuna bir şey sıkışmış hissi ile de ortaya çıkabilir.
SIK A-TEŞ VE EN-FEKSİYONLAR

Bu, ke-mik i-liğinde başlayan ve k-an hü-crelerinin ka-nseri olan lö-semi belirtisi olabilir. L-ösemi, ke-mik iliğinin anormal beyaz hü-creler üretmesine neden olur ve vücudun enfe-ksiyonlarla sa-vaşama yeteneğini azaltır. Doktorlar genellikle lösemiyi, ancak hasta uzun süre devam eden a-teş, a-ğrı ve grip benzeri semptomlardan şikayet ettikten sonra teşhis eder.

MİDE SORUNLARI
Kulağa ne kadar kötü gelse de karın ağrısı bazılarının hayatını kurtarır çünkü uzmanlar, karın ağrısı nedeniyle zamanında ultrason isterseler, ka-raciğer tü-mörü bulunabilir. Mide krampları veya sık mide sorunları ise kolon ka-nserine işaret edebilir. Birçok ko-lon ka-nseri hastası, doktorlarının ilk önce ülserden şüphelendiklerini düşündüklerini söylüyor.

GÜÇSÜZLÜK VE YORGUNLUK
“Sürekli oturmaya ihtiyacım vardı ve bir akşam eve gidemeyecek kadar yorgun olduğumu farkettim” lö-seminin yaygın bir tanımıdır. Genel halsizlik ve yorgunluk, çeşitli ka-nser formlarının semptomlarıdır, bu nedenle diğer semptomların eşlik edip etmediğini fark etmek önemlidir. Her durumda, sebepsiz yere yorgun hissediyorsanız ve daha uzun uyumak yorgunluğunuzun geçmesine yardımcı olmuyorsa, mutlaka bir uzmana başvurun.

SEBEPSİZ KİLO KAYBI Kilolarınızın eridiğini fark ederseniz ve diyetinizi veya egzersiz rutininizi değiştirmediyseniz, bunun neden olduğunu merak etmelisiniz. Kilo kaybı, ko-lon ka-nserinin ve sindirim sisteminin diğer t-ü-mö-rlerinin bir belirtisi olabilir . Aynı zamanda, işt-ahı ve vücuttan yabancı maddeleri temizleme yeteneğini etkilediği için karaciğ-ere yayılmış k-a-ns-ere de işaret edebilir.

TIRNAKLARDAKİ DEĞİŞİKLİKLER
Tırnaklardaki açıklanamayan değişiklikler, çeşitli tü-mör formlarını gösterebilir. Tırnağın altındaki kahverengi veya siyah bir çizgi veya nokta cilt k-a-n-serini gösterebilir. Parmak uçlarından sonra aşağı doğru büyüme akci-ğer ka-nserini gösterebilir. Soluk veya beyaz tırnaklar karaciğ-erin gerektiği gibi çalışmadığını ve bazen de ka-raciğer kanser-ini gösterebilir.

KRONİK Mİ-DE ASİDİ VE KÜÇÜK BİR YEMEKTEN SONRA TOKLUK HİSSİ Mide ka-ns-erinin en yaygın erken belirtisi, karnın üst veya orta kısmında mide ekşimesine benzeyen ağrıdır. Yemek yedikten sonra daha da kötüleşir. Mide ekşimesi ilaçları aldıktan sonra semptomun kaybolması kafa karıştırıcıdır, bu da bunun küçük bir sorun olduğu gibi yanlış bir algıya yol açar.

Küçük öğünlerden sonra sık sık mide asidi nöbetleri ve karın ğrısı ve ayrıca tokluk hissi yaşıyorsanız, bir doktora görünün. Büyük bir öğün yediyseniz, mide ekşimesi olası bir mide reaksiyonudur, ancak mide ekşimesi sık sık oluyorsa veya yemekten sonra sürekli hafif göğüs a-ğ-rısı eşlik ediyorsa, doktora gidin ve yemek borusu kas-eri testi yaptırın.

BA-ĞI-RSAK SORUNLARI Kabızlık, ishal veya dışkıda başka bir değişiklik k-a-nseri gösterebilir. Birkaç günden uzun sürerse ve bariz bir sebep yoksa (grip değilseniz, yiyeceklerden ze-hi-rle-nmediyseniz) endişelenme zamanı gelmiş demektir. K-olon k-a-nseri hastaları genellikle ba-ğı-rsaklarını tamamen boşaltmadıklarını hissettiklerini söyler. Pakreas k-ns-erinin ilk belirtilerinden biri, sık, daha büyük, daha soluk ve normalden daha hoş olmayan bir kokuya sahip yağlı dışkıdır. Bu, vücudunuzun yiyecekleri normal olarak emmediğinin bir işaretidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.