güzel aktrist

Gündem

Hollywood müzikallerinin yıldızlarından Jane Powell 92 yaşında y-aşamını yitirdi.

Hollywood’da müzikallerin altın çağının yıldızlarından Jane Powell. 92 yaşında h-ayatını k-aybetti. Powell, daha önce kariyerindeki olumsuzluklar yüzünden mutsuz olduğunu dile getirirken gençliğini yaşayamamaktan ş-ikayet etmişti.

1954 yapımı ‘Yedi Kardeşe Yedi Gelin’ ve ‘Judy ile Randevu’ gibi kült yapımlarla adını sinema tarihine yazdıran Powell’ın o-lüm haberini arkadaşı Susan Granger verdi. Jane Powell’ın yaşa bağlı hastalıklardan dolayı evinde o-ldüğü açıklandı.

Jane Powell kimdir?
5 yaşında Portland’da bir radyoda söylediği şarkıyla başlayan sahne hayatı. 16 yaşındaki ilk filmiyle taçlanmıştır. Müzikal yapımlarda genç oyuncu rolleriyle başladığı kariyerinde 1951 yapımı ‘Kraliyet Düğünü’ dönüm noktası olmuştur. Fred Astaire’in başrolünü oynadığı film için k-dın oyuncu olarak June Alyson seçilmiştir. Ancak Allyson h-amile kalınca yerine Judy Garland geldi. Fakat Garland da kişisel p-roblemleri nedeniyle filmde oynayamayacağını açıklayınca şans Jane Powell’a güldü.

Powell o günleri anlatırken gülerek “Rolü bana vermek zorunda kaldılar” demiştir. “Diğerleri h-amileydi çünkü” diyerek espri yapmıştır. Jane’den önce bu rol için Lana Turner, Esther Williams ayrıca Cyd Charisse ve Jean Hagen gibi isimler vardır. Ancak kader kararını vermişti ve rol Jane’in oldu.

Fred Astaire etkisi
Jane Powell o sırada 21 yaşındaydı. Başrol oyuncusu Astaire ise 50’sindeydi. Dans tecrübesi yoktu ve gergindi ancak Fred Astaire ona karşı çok sabırlı ve anlayışlı davrandı. İkili çok iyi anlaştı.
1954’te ‘Yedi Kardeşe Yedi Gelin’ filmiyle bir yıldız olduğunu kanıtlamıştır.

2000 yılında verdiği röportajda. “Yapımcı stüdyo bu filmin iş yapacağını düşünmüyordu” demiştir. Ancak hiç de öyle olmadı, film çok başarılı oldu. Film günümüzde bir klasik statüsü kazandı, hatta TV dizisi çekildi, Broadway’de müzikal oldu.

Yaptığı iş onu mutlu etmedi
Jane için her şey iyi gidiyordu ancak 2000 yılında Observer’a veridiği röportajda o günler için farklı konuşuyordu. Ona göre müzikallerin ‘sözde’ altın çağıydı ve hiçbir şey olması gerektiği gibi değildi. Powell şöyle demişti: “O kadar da harika değildi. Evet her şey pırıl pırıldı ancak filmler gerçeği yansıtmıyordu. 25 yaşında çocuklarla birlikteydim. Herkes saçmalıyordu. Zor bir işti. Ayrıca hiç arkadaşım yoktu. Yaşıtım insanlarla etkileşim kurma imkanım kalmamıştı. İzolasyondaydım. Aileme bakmak zorundaydım bu yüzden bana söyleneni yaptım. Başka seçeneğim yoktu.”

21 yaşında kadar s-ks hakkında hiçbir şey bilmediğini itiraf eden Powell. “Bir imaja göre yaşamak zorundaydım. Bana söylenen tek şey. ‘Tatlı kal ve asla değişme’ oldu. Eğer bir aktris olarak hiç büyümediysem bunun nedeni kimsenin bana bunun nasıl olduğu öğretmemesidir” demiştir.
Powell film kariyerinin yanı sıra birçok müzikalde de sahne aldı. Bunların arasında “The Sound of Music”, “Oklahoma!”, “My Fair Lady” sayılabilir.

Broadway’deki ilk çıkını 1973’de Irene’in yeniden sahnelenmesiyle yaptı. En son 2004’te Stephen Sondheim’ın onun için özel yazdığı “Bounce’da rol aldı.

Jane Powell 5 kez evlenmiştir. Ayrıca Lindsay, Gearhardt ve Suzanne adında üç çocuk sahibi olmuştur. Powell, Hollywood’un ışıltısı altındaki yaşamını hiç iyi anmamıştı. 2017’de Connecticut Post’a verdiği söyleşide “Orada olduğumu hiç hissetmedim. Kendimi her zaman köşede kendine bakan bir sinek olarak hayal ettim. Ayrıca geçmiş söz konusu olduğunda çok duygusal değilim” demiştir.
Kaynak: Haber Global

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.