hava sıcaklığı düşecek

Gündem

Meteoroloji’den günlerdir beklenilen haber geldi! Türkiye günlerdir devam eden orman yangınları ile mücadele ederken Meteoroloji’den flaş bir açıklamada geldi. Son tahminlere göre Antalya, Adana ve Isparta’da cumartesi yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki tahminlere göre, Marmara, Ege ve Akdeniz’de mevsim normallerinin 4-9 derece, iç ve doğu bölgelerde 2-5 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklılarının hafta sonunda hissedilir derece azalacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ülke çapında mevsim normalleri seviyesine gerilemesi bekleniyor. Antalya, Adana ve Isparta’da cumartesi günü için yağış tahmin ediliyor. HAVA SICAKLIKLARI DÜŞECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Hava Tahmini uzmanı Abdullah Macit, orman yangınları ile mücadelenin devam ettiği Antalya ve çevrelerinde cumartesi günü yerel yağışlar beklendiğini, hava sıcaklığının 32 dereceye kadar azalacağını belirtti. Türkiye’nin 8 gündür mücadele ettiği orman yangınlarında hava koşullarının da çarpıcı rolü bulunuyor. Yurtta sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyreder iken, yangın bölgesindeki hava durumu da kontrolü zorlaştıran etkenler arasında yer alıyor. MGM Hava Tahmini uzmanı Macit, hava durumu tahminlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Macit, bilhassa güneyde etkili olan sıcaklığın yangınların üzerindeki etkileriyle ilgili, “Yüksek sıcaklık ve düşük nem orman yangınları için en gerekli şey. Bugünlerde de maalesef bilhassa rüzgarın kuzeyden esmesinden dolayı fön etkileri yapıyor, nemi bilhassa çok fazla düşürüyor. Şöyle bir örnek vereyim; bilhassa rüzgar kuzeyde olduğu zaman 10’dan daha aşağı 5’e kadar düşüyor. Rüzgar güneyde olsaydı nem 70-80’lere kadar çıkıyor. Arada bu kadar büyük bir fark var. Yüksek sıcaklık ve kuzeyden gelen rüzgar ile birlikte düşük nem orman yangınları için maalesef çok etkili yapıyor. Diğer faktörlerin yanısıra düşük nemin ve yüksek sıcaklığın bilhassa orman yangınlarının devam etmesi konusu ile alakalı önemli bir etkileri var” dedi.

ANTALYA BÖLGESİNDE SAĞANAK BEKLENTİSİ Hava Tahmini uzmanı Macit, perşembe ve cuma günü de güneyde yüksek sıcaklık beklendiğini belirterek, “Özellikle önümüzdeki zamanlarda perşembe ve cuma günü yüksek sıcaklıklar bekliyoruz. Fakat cumartesi günü hissedilir derecede azalış ile birlikte yerelde Antalya ve çevrelerinde sağanak yağış da bekliyoruz. Hafta sonu da hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyredecek. Antalya’da 42 derece bekliyoruz. Cumartesi günü 32 dereceye kadar azalacak. Daha sonra tekrar artıyor; ama en azından yarın ile cumartesi günü arasında 8-10 derecelik farkımız olacak. Sıcaklıkların düşeceğini buna bağlı olarak da rüzgarın dönmesi ile nemin artacağını söyleyebiliriz, beklentimiz bu.

Her zaman söylediğimiz gibi düşük nem ve yüksek sıcaklık; en büyük faktörümüz bunlar olduğu sürece maalesef orman yangınları oluyor. Bununla alakalı sürekli Orman Genel Müdürlüğü ile istişare halindeyiz, koordineli çalışma yapıyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ile gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz, onlardan da geri dönüşleri alıyoruz” diye konuştu. Abdullah Macit, perşembe ve cuma günü güney kesimlerde yağış beklemediklerini, hava sıcaklıklarının yine mevsim normallerinin 4 ile 9 derece üzerinde seyredeceğini hatırlatarak, “Ama cumartesi günü Antalya çevrelerinde yerel yağışlarımız var.

Hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri seviyesinde seyretmesini bekliyoruz. Özelikle cumartesi günü yurdun iç kuzey ve doğu kesimlerinde Aralıklı yağışlarımız var. Bu yağışların İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya ve Batı Karadeniz’de şu anda ki ön görülerimize göre yerel olarak kuvvetli olmasını bekliyoruz. Bununla alakalı uyarılarımızı cuma günü yayımlayacağız. Hafta sonunda da yurdun büyük alanında sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görüleceğini ve hava sıcaklıklarının da mevsim normallerine ineceğini söyleyebilirim” dedi. Hava Tahmini uzmanı Macit, Marmaris’te 3 Ağustos itibarıyla 45,5 ile tüm zamanların en yüksek sıcaklık rekorunun kırıldığını söyledi. Macit, Antalya’da da 3 merkezde yine sıcaklık rekoru kırıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.